Arama sonuçları

YÖK 38 yaşında: Ne değişti?

YÖK 38 yaşında: Ne değişti?

YÖK, 38 yaşında. 12 Eylül darbesinin eseri ve en çok tartışılan kurumların başında gelen YÖK kurulalı 38 yıl oldu. Peki 38 yıllık bu kurumda ne değişti?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’tan YÖK’ü değerlendirmesini istedik. İşte yanıtı:

Yükseköğretim Kurulu 12 Eylül’ün mirası algısını taşıyor. Ancak bu algının ötesine giden bir durum değil. Bugün geldiğimiz noktada YÖK, yükseköğretimde politikaları belirleyen ve uygulamaya koyan, projeler üreten bir kurum.

YÖK, 38 YAŞINDA: NE DEĞİŞTİ?

Bu yüzden de biz artık Yeni YÖK tanımı yapıyoruz. Başarıya endeksli sistemi kurgulayan bir YÖK var. Öğrencileri, akademisyenleri destekleyen, teşvik eden, yurtdışına akademisyen ve öğrenci gönderen ve yurtdışından öğrenci alan bir kurum var.  

Rutin işleri yeni bir üslupla yapıyor bu kurum. Biz birçok yetkiyi bazen üniversitelere bazen de kurullara devrettik. YÖK’ü yükseköğretimde politika yapıcı bir kurum haline getirmek istiyoruz. Yükseköğretim politikalarını belirleyen bir kurul olsun. Sistemin dinamik ve kalite üretmesini, kendi kendini denetlemesini şeffaf olmasını istiyoruz. Bu anlamda da sistemi iyileştirdiğimizi düşünüyoruz.

'NEDEN MÜDAHALE ETMİYORSUNUZ?' DİYORLAR

Bugün bizi eleştiren, siyasi içerikli bir mahiyetle eleştirenler bile bize üniversitelerde bir şey olduğunda mesela ilana çıktıklarında “Neden müdahale etmiyorsunuz?” diye eleştirmeye başladı.  Oysa eskiden “Neden müdahale ediyorsunuz?” diye eleştirirlerdi. Yani “müdahale ediyorsunuz” eleştirilerinden bugün “Neden müdahale etmiyorsunuz?” eleştirilerine geldi.

Oysa biz üniversitelere yetki devrettik. Yükseköğretim kurumlarımızın müdahalelerle yürütülemeyeceğini, bu olgunluğa erişmesi gerektiğini, bunun da bir an önce başlaması gerektiğini düşürdüğümüz için müdahale yerine yetki devrine gittik.

 

KİMLER YÖK BAŞKANI OLDU?

YÖK kurulduğu günden bu yana 7 YÖK Başkanı atandı. Bunlar sırasıyla şöyle:  

Prof. Dr. İhsan Doğramacı: 12 Eylül askeri darbesinin ardından yeni bir yükseköğretim sistemini düzenleyecek yasanın hazırlanması için ABD’den Türkiye’ye davet edildi. 1981 yılında kurulan YÖK’ün ilk başkanı. 1981-1992 yılları arasında YÖK Başkanlığı yaptı.

Prof. Dr. Mehmet Sağlam: 15 Temmuz 1992-3 Kasım 1995

Prof. Dr. Kemal Gürüz: 6 Aralık 1995-2 Aralık 2003

Prof. Dr. Kemal Gürüz: 9 Aralık 2003-9 Aralık 2007

Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan: 11 Aralık 2007-11 Aralık 2011

Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya: 12 Aralık 2011-6 Kasım 2014

Prof. Dr. Yekta Saraç: 11 Kasım 2014-

 

 

 

 

 

 

 

 

06-11-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş