Arama sonuçları

YÖK, 50/d'li araştırma görevlileri için hangi kararı aldı?

YÖK, 50/d'li araştırma görevlileri için hangi kararı aldı?

YÖK, 50/d'li araştırma görevlileri için hangi kararı aldı? Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerin akademik personel ihtiyacının karşılanması amacıyla çeşitli öğretim elemanı yetiştirme projelerini uygulamaya koymaya devam ettiğini açıkladı. YÖK, “Akademi dostu YÖK” anlayışıyla araştırma görevlilerinin uygulama esnasında karşılaştığı sorunlara insan odaklı çözümler üretmeye devam ediyoruz" açıklamasını yaptı.

YÖK, 50/D'Lİ ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİ İÇİN HANGİ KARARI ALDI?

 

YÖK yetkililerinden edinilen bilgiye göre, devlet yükseköğretim kurumlarında 50/d statüsünde görev yapan araştırma görevlilerinin kadrolarının lisansüstü eğitim gördükleri üniversiteye geçici olarak tahsis edilmesine karar verildi.

“ÖYP” ve “Öncelikli Alanlar” kapsamında atanan araştırma görevlileri ile “50/d statüsünde atanan araştırma görevlilerinden” kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında bir başka yükseköğretim kurumunda lisansüstü eğitim görenlerin, kadrolarının 2547 sayılı Kanunun 35. Maddesi uyarınca lisansüstü eğitim gördükleri devlet yükseköğretim kurumlarına geçici olarak tahsis edilecek.

KADROSUNUN BULUNDUĞU DEVLET ÜNİVERSİTESİNE YATAY GEÇİŞ İMKANI

50/d statüsünde atanan araştırma görevlilerinin “taleplerinin” bulunması ve kadrolarının bulundukları yükseköğretim kurumlarında kaydolabilecekleri lisansüstü program bulunması şartıyla, kadrosunun bulunduğu devlet yükseköğretim kurumuna yatay geçiş yapabilecekler.

Ayrıca, 50/d statüsünde atanan araştırma görevlilerinden vakıf yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim görenlerin, lisansüstü eğitim yaptıkları ilde bulunan devlet yükseköğretim kurumlarının ilgili lisansüstü eğitim programlarına yatay geçişlerinin yapılmasına, bu kapsamda yatay geçiş yapanlardan “tez aşamasında olanların” tez konuları değiştirilmemesine ve vakıf yükseköğretim kurumlarındaki tez danışmanlarının ikinci danışman olarak belirlenmesine karar verildi.

ŞİKAYETLER ETKİLİ OLDU

Söz konusu kararların, yüksek lisans ve doktora aşamasında olan birçok araştırma görevlisinin üniversitelerince geri çağrılmalarının eğitimlerine sekte vurduğu, laboratuvar, kütüphane ve uygulama ortamları benzeri alt yapılardan uzak kalarak tezlerini sürdürdükleri ve tez konularının değiştirildiği vb. şikâyetlerin YÖK’e iletilmesi üzerine alındığı belirtildi.

24-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş