Arama sonuçları

YÖK, Abant İzzet Baysal ve Ege üniversitelerine rektör arıyor

YÖK, Abant İzzet Baysal ve Ege üniversitelerine rektör arıyor

Abant İzzet Baysal ve Ege üniversitelerine rektör aranıyor. YÖK, Abant İzzet Baysal ve Ege Üniversiteleri için Rektör Adaylığı Başvuru İlanı yayımladı. Üniversitelere rektör adaylığı için başvurularını 9 Haziran’a kadar YÖK Başkanlığına yapılacak. 

YÖK’ten yapılan duyuruda “8.06.2008 tarihli ve 5772 sayılı Kanunla değiştirilen 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik 13. maddesinin (a) fıkrası hükümlerine göre "Abant İzzet Baysal Üniversitesi" ve "Ege Üniversitesi"ne rektör ataması yapılacaktır” ifadelerine yer verildi. Buna göre ilgilenenadaylar 9 Haziran Cuma günü mesai saati bitimine kadar YÖKBaşkanlığına başvuruda bulunabilecek. 

HANGİ KRİTERLER ARANIYOR? 

Rektör ataması için aday adayı başvurusunda bulunacak kişilerde; "Profesör" olarak en az üç yıl görev yapmış olması, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nu hükümlerine göre devlet memuru olarak istihdam edilebilmek için engel bir halin bulunmaması, Rektör olarak atama işleminin ikmal edildiği tarih itibarıyla 67 yaşını tamamlamamış olması şartları aranacak.

Rektörlük için aday adayı başvurusunda bulunmak isteyen öğretim üyelerinin şartları taşıması halinde, herhangi bir devlet veya vakıf üniversitelerinde kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapması gerekmiyor. Adayların başvuru dilekçesi ile formata uygun olarak aday adayının akademik özgeçmişi ve yayın listesi yer almalı. Öğretim üyeleri sadece bir üniversitenin rektörlüğü için başvurabiliyor.Başvurular bizzat veya posta ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına yapılabileceği gibi, rektoraday@yok.gov.tr adresine elektronik posta yoluyla da yapılabiliyor.

HOŞCOŞKUN İHRAÇ EDİLDİ 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Ege Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun ‘FETÖ’ gerekçesiyle kamudan ihraç edilmiş, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Ege Üniversitesi Rektör Vekilliği görevine getirilmişti.

KHK İLE REKTÖRLÜK SEÇİMİ KALDIRILDI

Geçtiğimiz 18 Ekim'de Cumhurbaşkanlığı külliyesinde tüm rektörlerin de katıldığı 2016-2017 akademik yıl açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. Erdoğan buradaki konuşmasında rektörlük seçimlerini eleştirip, değişmesi gerektiğini söyledi. 11 gün sonra ise 29 Ekim 2016 gecesi 676 sayılı KHK yayımlandı. Bu KHK ile de devlet üniversitelerinde rektörlük seçimleri kaldırıldı. Rektör ataması için izlenecek yol şöyle oldu: YÖK, en az 3 yıl profesörlük yapmış 3 ismi seçip, Cumhurbaşkanına önerecek, Cumhurbaşkanı da içlerinden birini rektör olarak atayacak. Bir ay içinde atama yapılmaz ve YÖK de 2 hafta içinde yeni isim önermezse Cumhurbaşkanı doğrudan bir ismi rektör olarak atayacak. 

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNE DE CUMHURBAŞKANI ATAMA YAPIYOR

Aynı KHK vakıf üniversitelerindeki rektör atamalarını da değiştirdi. KHK’ya göre vakıf üniversitelerinin rektörleri için de artık Cumhurbaşkanı tarafından atanacağı kararı alındı. Vakıf üniversitelerinde rektör adaylarının seçimi ve rektörün atanması mütevelli heyet tarafından yapılıyordu. Aynı KHK, bu maddeyi “Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin Yükseköğretim Kuruluna teklifi ve Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanır” diye düzenlendi. Bu durumda da vakıf üniversitelerinin rektörlerinin atanması da mütevelli heyetin yetkisinden çıkarılıp, YÖK ve Cumhurbaşkanına geçmiş oldu.

Rektör Adayı Bilgi Formu'nu indirmek için tıklayınız.

 

25-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş