Arama sonuçları

YÖK, Afrika ülkelerine akademisyen yetiştirmeye talip

YÖK, Afrika ülkelerine akademisyen yetiştirmeye talip

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç Afrika ülkelerinin siyasi, ekonomik ve sosyal kalkınma hamlelerine eğitim amaçlı katkılarda bulunduklarını söyledi. Saraç, "Bu ülkelerin ihtiyaç duyduğu akademik kadroları yetiştirmeye talibiz ve bu çerçevede bir altyapı niteliğinde olan Türkoloji bölümlerinin Afrika üniversitelerinde açılması ve mevcutların desteklenmesi, temel politikalarımız arasındadır” dedi. 

Saraç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ve üniversitelerin siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi alanındaki ilgili akademik birim yöneticilerinin katılımıyla, YÖK Başkanlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantının açılışında konuştu. İşte Saraç’ın konuşmasından notlar: 

2013 İÇİN NASIL İNSAN TİPİ: Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmasına yönelik çalışmaların halen en önemli ve en ciddi hedef olduğunu vurgulayan Saraç şöyle dedi: "Bu hedefe ulaşmanın yolu ancak nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insan faktörü ile mümkündür ve bizim davamız işte budur." 

182 YÜKSEKÖĞRETİM KURUMU: Saraç, Türkiye'de 111'i devlet, 65'i vakıf, 6'sı vakıf meslek yüksekokulu olmak üzere toplam 182 yükseköğretim kurumunun bulunduğunu belirtti. Saraç, 7.5 milyona yaklaşan öğrenci sayısı ile Türkiye'nin, Avrupa yükseköğretim alanında 2'nci en büyük ülke konumunda olduğunu söyledi. 

4.5 MİLYON ÜLKESİ DIŞINDA ÖĞRENCİ: OECD'nin 2015 verilerine göre 4.5 milyondan fazla öğrencinin, vatandaşı olduğu ülkenin dışında bir yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırdığını aktaran Saraç, bunların yüzde 58'ini Asya bölgesinden gelen öğrencilerin oluşturduğunu söyledi. 

TÜRKİYE’DE YABANCI ÖĞRENCİ SAYISI: Türkiye'deki uluslararası öğrenci sayısının 2000'li yıllarda 20 binler civarında iken, bugün 100 binli rakamlara ulaştığına işaret eden YÖK Başkanı Saraç, şöyle devam etti: "189 ülkeden öğrenci okutmaktayız. Ülkemize en çok öğrenci gönderen ülkeler arasında ilk 10'da sırasıyla Azerbaycan, Türkmenistan, Suriye, İran, Afganistan, Irak, Yunanistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Kosova gelmektedir. Ülkemizde uluslararası öğrencilerin yüzde 80'i devlet üniversitelerinde, yüzde 20'si vakıf üniversitelerindedir. Uluslararası öğrenciler en çok İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Erzurum'u tercih etmektedirler. Uluslararası bu öğrencilerin eğitim gördükleri alanlara baktığımızda, insani bilimler, edebiyat ve eğitim yüzde 34, sağlık yüzde 21, mühendislik ve mimarlık ise yüzde 9 oranındadır."

19-24 YAŞ ARASI 400 BİN SURİYELİ: Bugün dünyanın önemli insani meselelerinden biri olan göç konusunun ana başlıklarından birinin mülteci gençler olduğunu bildiren Yekta Saraçşöyle dedi: "Yeni bir yaşam inşa etme beklentisi ile ülkemizde bulunan genç insanların kayıp nesiller olmaması için Yükseköğretim Kurulu olarak devletimizin ve hükümetimizin desteği ile önemli adımlar atıyoruz. Türkiye'de geçici koruma altında bulunan 19-24 yaş arası Suriyelilerin sayısı geçen yıl ağustos itibarıyla 400 bine yaklaştı. 2016 yılı itibarıyla ülkemizde yükseköğrenim gören Suriyelilerin sayısı 10 bini buldu." 

YABANCI ÖĞRENCİ VE AKADEMİSYENLER İÇİN: Saraç., yükseköğretiminin uluslararasılaşma süreçleri için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile YÖK arasında, yabancı öğrenciler ile akademisyenlerin ve aile üyelerinin ikamet izni işlemlerinin hızlandırılması ve güvenli veri paylaşımının sağlanması amacıyla iki ayrı protokol imzalandığını hatırlattı. Saraç, bu protokollerin kalite odaklı uluslararasılaşma sürecinde önemli bir aşama olduğunu söyledi. 

SON 2 YILDA 14 ANLAŞMA: Öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliğini artırmak için çalışmaları yoğunlaştırdıklarına dikkat çeken Yekta Saraç, "YÖK tarihinde yani 35 yılda, bakan düzeyinde imzalanan 27 mutabakat zaptı ve uluslararası anlaşmanın 14'ü son 2 yılda imza altına alınmıştır." 

AFRİKA ÜLKELERİNE TALİP:  Saraç, Afrika ülkelerinin siyasi, ekonomik ve sosyal kalkınma hamlelerine eğitim amaçlı katkılarda bulunduklarını dile getirdi. Saraç, "Bu ülkelerin ihtiyaç duyduğu akademik kadroları yetiştirmeye talibiz ve bu çerçevede bir altyapı niteliğinde olan Türkoloji bölümlerinin Afrika üniversitelerinde açılması ve mevcutların desteklenmesi, temel politikalarımız arasındadır” dedi.

12 BİN AFRİKALI ÖĞRENCİ: Saraç, Türk yükseköğretim sistemine kayıtlı 12 bin 250 Afrikalı öğrencinin ve 134 Afrikalı öğretim elemanının bulunduğunu söyledi. Saraç, "Dünyada, ülkesi dışında öğrenim gören Afrikalı öğrenci sayısı yanında 12 bin rakamının düşük olduğunu biliyoruz ve bu ilişkilerin gelişmesi için çaba gösteriyoruz” dedi.

Bu blog AA abonesidir

 

18-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş