Arama sonuçları

YÖK, başarı sırası barajlarını düşürdü

YÖK, başarı sırası barajlarını düşürdü

YÖK, başarı sırası barajlarını düşürdü. YÖK tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık ve öğretmenlik programlarında okumak isteyenler için getirdiği başarı sırası barajlarını düşürdü. 

Buna göre de tıpta 40 bin olan en düşük başarı sırası barajı 50 bine, hukukta 150 bin olan başarı sırası barajı 190 bine, mühendislikte 240 olan başarı sırası barajı 300 bine, mimarlıkta 200 bin olan baraj 250 bine ve öğretmenlik programlarında PDR dahil 240 bin olan baraj da 300 bine düştü.

YÖK, BAŞARI SIRASI BARAJLARINI DÜŞÜRDÜ

YÖK'ten yapılan yazılı açıklama şöyle: 

"Konuyla ilgili paydaşlarımızın fikirlerini alarak yaptığımız bu düzenlemeler, eğitim-öğretim süreçlerimizin girdilerine, içeriklerine ve çıktılarına odaklanmaktadır.

BAŞARI SIRASI BARAJLARI 'ESNEDİ'

Bu düzenlemeler kapsamında hatırlanacağı üzere meslek icrasına yönelik bazı programlara öğrenci kabulünde "başarı sırasına göre sınırlama" uygulaması başlatılmıştı.

ÖNCE TIP VE HUKUK İÇİN GELMİŞTİ

İlk olarak Tıp ve Hukuk programlarında başarı sırası sınırları belirlenmiş ve 2015 ÖSYS'de uygulanmaya başlamıştır.

Aynı bağlamda Mühendislik ve Mimarlık alanındaki programlar için başarı sırası sınırlaması 2016 ÖSYS'de, Öğretmenlik Programları için ise 2017 ÖSYS'de hayata geçirilmiştir.

Bu uygulamalarımızın toplumun farklı kesimleri tarafından kabul görmüş olması, paydaşlarımızın bu uygulamayı tasvip etmiş olması, eğitim-öğretimin kalite çıtasını yükseltme yolunda attığımız bu adımın doğru bir adım olduğunu teyit etmiştir. Nitekim diğer bazı programlar için de aynı doğrultuda karar alınması noktasında gerek akademi camiamızın gerekse ilgili paydaşların talepleri kurulumuza intikal etmektedir.

YKS SONUÇLARI AÇIKLANINCA GÖRÜLDÜ

Ülkemizin, her düzeyde nitelikli insan kaynağına ihtiyacı olduğu noktasından hareket ederek, ezberciliği değil, temel yeterlikleri önceleyen, sözel ve sayısal alanlarda muhakeme ve analizi öne çıkarmayı hedefleyen bir anlayışla ilk kez 2018'de gerçekleştirdiğimiz Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) sonuçları birkaç gün önce açıklanmıştır.

 

BU YIL BARAJ GENİŞLETİLDİ

Açıklanan sınav sonuçları, kontenjanlar ve farklı puan türlerinde tercih hakkı kazanan öğrenci havuzunun genişlemiş olması durumu birlikte analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda öğrencilerimizin lehine olmak üzere önceki yıllarda yürürlüğe konulan bazı programlara ait başarı sırası sınırlamalarının kalite önceliğimizden sarfınazar edilmeksizin genişletilmesi uygun görülmüş ve ilgili programların tercih edilebilmesi için gerekli olan asgari başarı sıralaması sınırları bu yıl için aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

 

 

 

Program Türü

 

 

İlgili Puan Türü

 

 

Başarı Sırası

 

Hukuk programları

EA

En düşük 190 bininci (190.000)

Mühendislik programları*

SAY

En düşük 300 bininci (300.000)

Mimarlık programları

SAY

En düşük 250 bininci (250.000)

Tıp programları

SAY

En düşük 50 bininci (50.000)

Öğretmenlik programları**

İlgili Puan Türünde

En düşük 300 bininci (300.000)

     

*: (Orman. Ziraat. Su Ürünleri Fakülteleri programlan ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programlan hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programlan dâhil)

**: (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil)

 

BAŞARI SIRASI BARAJLARI NEDEN DÜŞÜRÜLDÜ?

Bu yıl ilk kez yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puan hesaplaması adayların başarı sıralarında da karışıklığa ve gerilemelere neden oldu.

Çünkü 0.5 ham puan kuralının “veya” şeklinde değiştirilmesiyle YKS’de ikinci oturum Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) tek test çözen adayların da farklı puan türleri hesaplandı. Örneğin AYT’de matematik çözenlerin hem SAY ve EA puanları, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testini çözenlerin de hem EA hem SÖZ puanları hesaplandı.

YKS: BAŞARI SIRASI BARAJI ADAYLARI NASIL ETKİLEYECEKTİ?

Bu nedenle de Eşit Ağırlık (EA) öğrencilerinin içinde Sayısal (SAY) öğrencileri, Sözel (SÖZ) adayları içinde de Eşit Ağırlık (EA) öğrencileri var. Ancak SAY öğrencilerinin EA puanları hesaplanınca onlar EA öğrencilerinin önünü geçti. Bu da EA öğrencilerinin başarı sıralarında gerilemeye yol açtı. Aynı etkiyi EA öğrencileri de SÖZ öğrencilerine yaptı. Onlar da SÖZ öğrencilerinin başarı sıralarında gerilemeye neden oldu. Eğer sistem değişmemiş olsa geçen yıl başta hukuk ve öğretmenlik programlarına girebilecek öğrenciler bu yıl başarı sırası barajı olduğu için aynı programlarda okuyamayacaktı. Bu da başta hukuk ve öğretmenlik programları için boş kontenjan anlamına geliyordu. Özellikle de vakıf üniversitelerinde bu yıl baraj olan bu bölümlerin ücretli olan programları dolmayacaktı. İşte YÖK, bu tabloyu görerek, başarı sırası barajlarını düşürdü.

03-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş