Arama sonuçları

YÖK Başkanı Özvar: Türkiye uluslararası öğrencilerin uğrak yeri haline gelecek

YÖK Başkanı Özvar: Türkiye uluslararası öğrencilerin uğrak yeri haline gelecek

YÖK Başkanı Erol Özvar, Uluslararası YÖK Burslusu yabancı uyruklu öğrencilerle Marmara Üniversitesi'nde bir araya gelerek iftar yaptı. YÖK Başkanı Özvar’a, YÖK Başkan Vekilleri Prof. Dr. Rahmi Er ve Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu ile YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Açıkgöz eşlik etti. Programa Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın da katıldı.

Programa 15 farklı ülkeden toplam 80 öğrenci katıldı. Özvar, dünyada öğrenci hareketliliğinin hızla artarak genişlediğini, bu genişlemeyi bir fırsat olarak gören ülkelerin, önceliklerini ve eğitim politikalarını uluslararası öğrencilerden gelen harç ve yaşam ücretleri üzerine kurduklarını kaydetti.

HER ÖĞRENCİ BİRER ELÇİ

Özvar, şöyle konuştu: “Ancak bizim önceliklerimiz bu ülkelerden çok daha farklı. Türkiye yükseköğretim sistemimizde uluslararası öğrencilerimizi, kurum kültürünü zenginleştiren birer elçi olarak görüyoruz. Bu maksatla, Türkiye Bursları projesi hayata geçirilmiş bulunmaktadır. Aynı teveccühü bizi tercih eden uluslararası öğrencilerimizden de görüyoruz.”

Özvar, 2021 yılı istatistiklerine göre, Türkiye Burslarına 175 ülkeden, 165 bin civarında, rekor düzeyde bir başvuru gerçekleştiğini belirtti. Özvar, YÖK bursları, devlet bursları ve farklı vakıflar aracılığıyla sunulan burslar dikkate alındığında, uluslararası öğrencilere maddi imkân sağlamadaki istek ve çeşitliliğin göze çarptığını ifade ederek şöyle devam etti:

ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELİYOR

“Bu yönüyle diğer ülkelerden farklı olarak, ülkemizin uluslararası öğrenciler için çekim merkezi haline gelmesinde, maddi getirinin bir motivasyon kaynağı olarak görülmesi asla söz konusu değildir. Bu girişimlerimiz sayesinde beklentilerimize uygun olarak üniversitelerimiz, uluslararası öğrencilerden büyük bir teveccüh görmektedir ve uluslararası öğrencileri sayılarımız gün geçtikçe artmaktadır."

"ÜLKEMİZDEKİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYISI, 198 ÜLKEDEN 255 BİNE ULAŞMIŞTIR"

Özvar, son iki yıldır yaşanan pandemi koşullarına rağmen, Türkiye’deki uluslararası öğrenci sayısının hızla artmaya devam ettiğini belirterek, “2022 yılı verilerine göre, ülkemizdeki uluslararası öğrenci sayısı, 198 ülkeden 255 bine ulaşmıştır. Bu Türkiye'nin  uluslararası arenada büyük bir cazibe merkezi haline geldiğinin bir işareti olarak görülmelidir” dedi.

30-04-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş