Arama sonuçları

YÖK Başkanı Saraç: Yabancı öğrenci sayısı 200 bini aştı

YÖK Başkanı Saraç: Yabancı öğrenci sayısı 200 bini aştı

YÖK Başkanı Saraç: Yabancı öğrenci sayısı 200 bini aştı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr.  Yekta Saraç, "Türkiye'de 48 bin olan yabancı uyruklu öğrenci sayımız 200 bini aştı. Bu artış oranı, Avrupa'nın herhangi bir ülkesinde son 3 yılda görülmedi" dedi.

Saraç, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli Eğitim Bakanlığının yanı sıra Yükseköğretim Kurulu, ÖSYM Başkanlığı, Yükseköğretim Kalite Kurulu ve üniversitelerin bütçelerinin ele alındığı toplantıda, sunum yaptı.

YÖK BAŞKANI SARAÇ: YABANCI ÖĞRENCİ SAYISI 200 BİNİ AŞTI

Yükseköğretimde 8 milyonu aşkın öğrenci bulunduğunu belirten Saraç, 207 yükseköğretim kurumu ve 45 bin civarında yükseköğretim programı olduğunu dile getirdi.

Fakülte sayısının bin 915 civarında olduğunu, öğretim elemanı sayısının 175 bin civarında bulunduğunu anlatan Saraç, 2003'te bu rakamın çok düşük olduğunu, sayının 74 binden 175 bine yükseldiğini vurguladı.

‘KADIN ÖĞRETİM ÜYESİ SAYISI AVRUPA’NIN ÇOK ÜSTÜNDE’

"Kadın öğretim üyesi sayısı Avrupa'nın çok çok üstünde seyrediyor" diyen Saraç, araştırma görevlisi arasında kadın araştırma görevlilerinin erkeklerden fazla olduğunu bildirdi.

Saraç, bugünün araştırma görevlileri öğretim üyeleri olacağı için 4 yıl içinde Türk yükseköğretim sisteminde kadın akademisyenlerin daha fazla olacağının altını çizdi. Saraç, "Kadın akademisyen oranı açısından büyük bir ihtimalle Türkiye'nin Avrupa'nın önde gelen ülkelerinden birisi olması mümkündür" dedi.

YÖK'ün 24 üniversite için kurulduğunu ancak çok büyük bir sayıya ulaşıldığını anlatan Saraç, nitelik ve kalite yönlü büyüme yönünde belirleme yaptıklarını, buna göre yetki belirleme ve yetki paylaşımı süreçlerini başlattıklarını söyledi.

Saraç, YÖK'ün yükseköğretim sisteminde yapısal değişiklikleri sağlayan ve tamamlanan projeleri dışında sürdürdüğü projeler hakkında da bilgi verdi.

Bölgesel kalkınma odaklı, tematik, mesleki eğitime dayalı üniversitelerle "yükseköğretimde tek tip üniversite vardır" sözünün rafa kalktığını ve çeşitlilik geldiğini belirten Saraç, eğitim öğretimin niteliğini arttırıcı en büyük hususun çok büyük laboratuvarlar, yüksek maaşlar ve benzeri şeyler olmadığını vurguladı.

‘5 BİN ÖĞRENCİ TÜRKİYE’NİN ÖNCELİKLİ ALANLARINDA DOKTORA YAPIYOR’

YÖK 100/2000 Doktora Projesi'ne ilişkin de bilgiler veren Saraç, "Şu an sistemde 5 bin dolayında Türkiye'nin öncelikli alanlarında doktora yapan bilim insanımız var. Geleceğin bilim hayatını bunlar belirleyecek diye düşünüyoruz. Türkiye'de 48 bin olan yabancı uyruklu öğrenci sayımız 200 bini aştı. Bu artış oranı, Avrupa'nın herhangi bir ülkesinde son 3 yılda görülmedi. Eğitim öğretimde kaliteyi arttırıcı en büyük etkenin şeffaflık ve hesap verilebilirlik olduğunu düşünüyoruz. Bundan dolayı üniversitelere ilişkin raporları her yıl açıklıyoruz."

YÖK Anadolu Projesi'nin kurgusunun tamamlandığını ve yakında detayların kamuoyuna açıklanacağını belirten Saraç, YÖK Sanal Laboratuvar Projesi'nin de 15 bin öğrencinin hizmetine sunulduğunu anlattı.

Saraç, YÖK'ün kamu yararını gözeten önerilerine verdikleri destekten dolayı bütün partilere teşekkür etti.

03-11-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş