Arama sonuçları

YÖK Başkanı Saraç'tan yurtdışında okuyan başarılı gençlere çağrı: Ülkenize dönün

YÖK Başkanı Saraç'tan yurtdışında okuyan başarılı gençlere çağrı: Ülkenize dönün

YÖK Başkanı Saraç'tan, yurtdışında okuyan başarılı gençlere çağrı: Ülkenize dönün. başarılı beyinleri öğrenimlerine Türkiye'de devam etmeye çağırdı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, şöyle dedi:

"Yurtdışında okumakta olan başarılı Türk gençlerini ve kendi ülkeleri dışında eğitim almak isteyen yabancı uyruklu öğrencileri, ülkemizdeki seçkin yükseköğretim kurumlarında eğitim almaya davet ediyoruz."

Saraç, yurtdışında eğitim görüp Kovid-19 salgını nedeniyle okuduğu üniversiteye dönmek istemeyen Türk öğrenciler ile Türkiye'de eğitim görmek isteyen yabancı uyruklulara yönelik bazı yeni kararlar aldıklarına işaret etti.

YÖK BAŞKANI SARAÇ'TAN YURTDIŞINDA OKUYAN BAŞARILI GENÇLERE ÇAĞRI: ÜLKENİZE DÖNÜN

Saraç, bu kapsamda, yükseköğretime girişte başarı sıralaması şartı bulunan tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, öğretmenlik, mühendislik ve mimarlık programları dışındaki yükseköğretim programlarının yurtdışı yatay geçiş kontenjanlarındaki yüzde 50 kısıtın kaldırıldığını hatırlattı. Saraç, bu programlara yurt içi yatay geçiş kontenjanı kadar yurtdışı kontenjan ayrılabilmesine imkan tanındığını hatırlattı.

İLK VE SON SINIFTA DA GEÇİŞ HAKKI

Saraç, Kovid-19 küresel salgını dikkate alınarak ilk bindeki üniversitelerden yatay geçiş talep edenler için de yeni imkanlar sunulduğunu belirtti. Saraç, birinci ve son sınıfa da yatay geçiş başvuru imkanı sağlandığını, şartları sağlayan ve dileyen öğrenciler için açıköğretim programlarına geçiş yapabilmelerinin yolunun açıldığını söyledi.

Saraç, sıralamada ilk binde olan üniversitelerde okuyan öğrencilerin, bulundukları ülkelerdeki sağlık koşulları ve üniversitelerdeki belirsizlik ortamları dolayısıyla dönmek istemelerinin Türkiye için fırsat olduğunu da vurguladı.

Saraç, ayrıca salgın nedeniyle Türk üniversitelerinin yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarıyla açtıkları ortak programlarda okuyan öğrencilerden yurtdışına gitmek istemeyenler için uzaktan öğretim, Türkiye'de kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumunda eğitim alabilme, derslerin yurtdışındaki üniversite tarafından sayılabilmesi, yurtdışında eğitim almaları gereken dönemlerin değiştirilebilmesi, öğrencilerin talebi halinde ortak programdan çıkarak kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundaki eş değer programa geçebilmesi gibi seçenekler sunduklarını anlattı.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE ÖN KAYIT HAKKI

Türkiye'nin yabancı öğrenciler için cazibe merkezi olmaya devam etmesinin sağlanmasına yönelik bazı kararlar alındığını da hatırlatan Saraç, uluslararası öğrenci adaylarının ön kayıt yaptırabileceğini, ayrıca başvuru ve kayıt sürecinin 15 Aralık 2020'ye kadar uzatılmasıyla geç kayıt gerçekleştirebileceğini dile getirdi.

Saraç, başarılı öğrencilerin Türk yükseköğretimine kaliteden ödün vermeden yatay geçiş yoluyla dahil olmalarını kolaylaştıracak, dünyada ilk bine giren üniversitelerdeki Türk öğrenciler için ek fırsatlar sundukları bu düzenlemelerin kamuoyunda çok olumlu karşılandığını vurguladı. Saraç, şöyle dedi: "YÖK olarak, yurtdışında okumakta olan başarılı Türk gençlerini ve kendi ülkeleri dışında eğitim almak isteyen yabancı uyruklu öğrencileri, ülkemizdeki seçkin yükseköğretim kurumlarında eğitim almaya davet ediyoruz."

Saraç, Hedef Odaklı Uluslarasılaşma Projesi kapsamında 5 yıl önce 48 bin olan yabancı/uluslararası öğrenci sayısının 180 bine ulaştığını sözlerine ekledi.

02-06-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş