Arama sonuçları

YÖK Doktora Bursu üniversite başvuruları başladı

YÖK Doktora Bursu üniversite başvuruları başladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, geçtiğimiz günlerde, belirlenen öncelikli alanlarda Türkiye’nin doktoralı insan kaynağına olan ihtiyacını karşılamak üzere, yurtiçindeki devlet üniversitelerinde 100 tematik alanda 2 bin doktora öğrencisine, YÖK Doktora Bursu verileceğini duyurmuştu. Buna göre 2 bin öğrenciye ayda bin 550 TL burs verilecek. Adaylar burslardan yararlanabilmek için üniversitelerine başvuruda bulunacak. İşte bu yıl ilk kez uygulanacak "100 / 2000 YÖK Doktora Bursları Projesi"ne üniversite başvuruları başladı. YÖK tarafından yapılan duyuruya göre yükseköğretim Kurumları, başvurmak istedikleri alanlara ilişkin YÖK’e 9 Ocak 2017’ye kadar https://webuyg.yok.gov.tr/doktora adresinden başvuru yapması gerekiyor. Ayrıca doldurulan formun Rektörlükler aracılığıyla üst yazı ekinde YÖK Başkanlığına gönderilmesi gerekiyor. Yükseköğretim kurumları, ilan edilen öncelikli alanlardan, en fazla 10 alan için başvuru yapabilecek.

ÜNİVERSİTE BAŞVURU SÜRECİ NASIL OLACAK?

Yükseköğretim kurumları, YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen öncelikli doktora alanlarından, eğitim vermek istedikleri mevcut ya da açılacak doktora programlarını, bu programlardaki öğretim üyesi sayılarını, eğitim öğretim ve araştırma altyapılarını, halen doktora eğitimine devam eden öğrenci sayıları ile bu program kapsamında yetiştirmeyi planladıkları öğrenci sayılarını ve doktora kabul şartlarını Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bildirecek.

Yükseköğretim kurumlarından alınan başvuru talepleri YÖK Yürütme Kurulunca değerlendirilecek, bu program kapsamında kabul edilen yükseköğretim kurumları anabilim dalları ve doktora öğrenci sayıları belirlenecek ve ilan edilecek. 

YÖK Yürütme Kurulu tarafından uygun bulunan yükseköğretim kurumları ve alanlar itibarıyla doktora kontenjanları için başvurular ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılacak.  Doktora eğitimine kabul, ilgili yükseköğretim kurumlarının mevcut lisansüstü öğrenci kabul şartlarına göre gerçekleştirilecek.

BURSTAN KİMLER YARARLANABİLİYOR?

100/2000 YÖK Doktora Burs Programına başvurabilmek için öğrencilerden istenen şartlar şöyle:  

-T.C. vatandaşı olmak. 

-Doktora programı için yüksek lisans derecesine sahip olmak. Bütünleşik doktora programı için lisans derecesine sahip olmak. 

-Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin ve başvuru yapılacak yükseköğretim kurumunun belirlediği başvuru ve kabul şartlarını taşıyor olmak. 

- Herhangi bir işyerinde çalışmıyor olmak (Kamu, Özel ve diğer). 

- Halen devlet yükseköğretim kurumunda doktora eğitimine devam ediyorsa tez aşamasına geçmemiş olmak.

-100 Öncelikli Tematik Alan için tıklayınız

23-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş