Arama sonuçları

YÖK geleceğin mesleklerini açıkladı

YÖK geleceğin mesleklerini açıkladı

YÖK geleceğin mesleklerini açıkladı. YÖK Başkanı Yekta Saraç, alışık olunan durağan bir sistemden daha dinamik sistemlere geçildiğini, eğitimde bilgi kadar yeteneklerin geliştirilmesi ve kazandırılması ve de yetenek eğitimlerinin hızla uygulanmaya başlanmasının ön planda olduğunu söyledi.

YÖK GELECEĞİN MESLEKLERİNİ AÇIKLADI

21. yüzyılın hakim gücü endüstri 4.0 ve dijitalleşme ile birlikte insan hayatının tüm noktalarında süreklilik gösteren değişkenlik ve akışkanlıklar oluştuğunu söyleyen Saraç, “Dünyada yükseköğretimin planlayıcıları, politikacılar, iş dünyasını yönetenler 21. yüzyılın yetişecek bireylerini hazırlamak amacıyla yoğun ve entegre çalışmalar yürütmektedir.” Sözlerine şöyle devam eden Saraç, “Dünya Ekonomik Forumu’nun 2018 yılı “İşlerin Geleceği” raporuna göre: yüksek hızlı mobil internet, yapay zeka, bulut teknolojilerinin ve büyük veri analizlerinin adaptasyonunu, iş dünyasını hızlı, derinden ve yaygın olarak etkilediği net olarak ortaya konulmaktadır.”

YÖK Başkanı Saraç, “Yükseköğretim Kurulu olarak bütün  bu süreçlerle ilgili bir çok çalışmayı başlattık. Bugün itibariyle 16 üniversitemizde öğretim elemanları ve öğrencilere yönelik dijital dönüşüm programları başlatıldı. Bu proje ile bu yıl 30 bin 2 öğrenci, 3.112 öğretim elemanı eğitim aldılar. Böylece, dijital dünyanın algoritmasına aşina bir işgücü yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu sistemle 2019’un sonuna kadar 100 bin öğrenci bu programı almış olacak” dedi. Sözlerine şöyle devam eden Saraç: “Bir Türkiye projesi olarak sunduğumuz 100/2000 YÖK Doktora Projesi’nde geleceğin meslekleri ile ilgili ülkemizin ihtiyacı olan öncelikli alanlarda doktora programları açarak akademiye, iş dünyasına ve de sanayiye, doktoralı, nitelikli insan kaynağı yetiştiriyoruz. Bu programdan gün itibariyle 3.721 öğrenci yararlanıyor. Program bu yıl mezun vermeye başlayacak ve öncelikli alanlarda çok sayıda doktoralı elemanlarımız olacak. ”

YKS TERCİHLERİNDE YENİ PROGRAMLAR

Saraç, “Dijital çağ okuryazarlığı, temel, bilimsel ve ekonomik teknoloji okuryazarlığı, dijital medya ve ortamların kullanılması, etkili iletişim, heterojen gruplarla etkileşim, “büyük resim” içinde davranabilme, esneklik ve uyum, 21. yüzyılda edinilecek tüm mesleklerde ana beceriler ve ana kavramlar olarak sunulmaktadır. Türkiye’de de üniversitelerimizde eğitim programları yapılırken bu kavramlar da yer bulmaktadır. Ayrıca bu yıl lisansda ve önlisans programlarında  geleceğin meslekleri olarak nitelendirilen Bilgi Güvenliği Teknolojisi, Havacılık Elektroniği, Tarım Ticareti ve İşletmeciliği , Uluslararası Ulaştırma Sistemleri , Yapay Zeka Mühendisliği, Yazılım Geliştirme. Dijital Medya ve Pazarlama (önlisans), Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi (önlisans), Üç Boyutlu Modelleme ve Animasyon (önlisans) programları açılacak.

DİJİTALLEŞME DENETİMSİZLİĞİ DE BERABERİNDE GETİREBİLMEKTE

21. yüzyılın diğer bir özelliği de, teknik yetenekler kadar sosyal yeteneklerin de önemli olduğudur. İş dünyasına sunduğumuz iş gücünün niteliğini arttırırken sosyal yetenekler kavramı da üniversitelerimizin önemli hedefleri arasındadır.

Burada kritik bir nokta bilginin sınırını kaldıran en önemli etkenin dijitalleşme olduğudur. Bu durum onca değerin yanında ne yazık ki denetimsizliği ve bilgi kirliliğini de beraberinde getirebilmektedir, yani bilgi sınırsızlık karakteri kazanmıştır. Dolayısıyla bu konunun da gözden kaçırılmaması gerekmektedir.

EKİMDE İSTANBUL’DA GELECEĞİN MESLEKLERİ İLE KONGRE DÜZENLENECEK

Bütün bu konuları tartışmak amacı ile 2019-2020 eğitim yılının başında İstanbul’da üniversitelerimiz, iş dünyası ve sendikalarla birlikte “Geleceğin Meslekleri-Bölgesel Değerler ve Türk Yükseköğretimi” adlı kongre çalışmalarını başlatmış bulunuyoruz.

Gençlerimiz ülkemizin geleceği, onları geleceğin meslekleri ile tanıştırmak ve onların bilim ile yoğrulmuş beyinleri ve yetenekli elleri ile büyük Türkiye idealine katkı sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

 

05-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş