Arama sonuçları

YÖK, 'kişiye özel ilanlara' yasal düzenleme yaptı

YÖK, 'kişiye özel ilanlara' yasal düzenleme yaptı

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç Twitter’dan yaptığı açıklamada akademide torpil iddialarına yönelik yeni önlemler aldıklarını açıkladı. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan "Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği”ne göre Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi kadrolarının özel şartlarında adaylara ait tez/uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacak. Ayrıca, ilanın özel koşulunda belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemeyecek.

AMAÇ LİYAKAT VE FIRSAT EŞİTLİĞİNİ ARTTIRMAK

YÖK Başkanı Saraç açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yeni YÖK olarak ilk kez hayata geçirdiğimiz “YÖK Akademik Kariyer Liyakat” Projemizin tanıtım toplantısında bazı akademik kadro alımlarında yaşanan durumlardan rahatsız olduğumuzu belirterek, bunları engellemeye yönelik “düzenlemeler” yapacağımızı ifade etmiştik. Bu kapsamda yükseköğretim kurumlarımızın akademik kadro istihdamında “liyakat ve fırsat eşitliğini” artırmak amacıyla "Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği"nde yaptığımız düzenleme bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yaptığımız bu çalışma neticesinde; Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi kadrolarının özel şartlarında adaylara ait tez/uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacak. Ayrıca, ilanın özel koşulunda belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemeyecek. Belirli bir adayı tanımlayan özel şartların öğretim üyesi alımlarındaki atama ilanlarında yazılmasını engellemeyi hedefleyen ve “fırsat eşitliğini, rekabet ve kaliteyi önceleyen” bu düzenlememizin yükseköğretimimiz ve akademisyen adaylarımız açısından hayırlı olmasını dilerim…”

09-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş