Arama sonuçları

YÖK ‘kodlama eğitimine’ başlıyor

YÖK ‘kodlama eğitimine’ başlıyor

YÖK ‘kodlama eğitimine’ başlıyor. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversite öğrencisi ve mezunlara akademisyenler tarafından ücretsiz kodlama eğitimi verileceğini açıkladı.

Saraç, teknolojide yaşanan hızlı değişimlerin kodlamanın önemini daha da artıracağına işaret etti.

YÖK ‘KODLAMA EĞİTİMİNE’ BAŞLIYOR

Saraç, gündelik hayatta kullanılan birçok ürün, süreç ve sistemde kodlamanın izlerinin görüldüğüne ve bu sistemlerin yenilenerek daha akıllı hale geldiğine dikkati çekti. Sara şöyle konuştu:

KODLAMA KARŞIMIZA SÜREKLİ ÇIKIYOR

"Kullandığımız telefonlardan, otomobillere oturduğumuz evlerden fabrikalara birçok ürün veya sistemde kodlama giderek daha fazla karşımıza çıkıyor. En basit cihazlar bile bünyesinde binlerce satırdan oluşan yazılımları barındırıyor. Üniversitelerde farklı seviyelerde programlama eğitimi veriliyor. Yazılım konusunda ileri seviyede eğitim veren Bilgisayar Mühendisliği ve benzeri bölümlerden mezun olan gençlerimiz, lisans eğitimleri sırasında kazandıkları bilgi, beceri ve yetkinliklerle programlama veya kodlama konusunda ülkemiz iş gücüne önemli katkı sağlamaktadır.

Birçok mühendislik programında da farklı programlama dillerini öğreten bilgisayar programlama dersleri mevcut. Aynı şekilde, bilgisayar programcılığı gibi iki yıllık meslek yüksekokulu programlarında okuyan gençlerimize de belirli seviyede kodlama eğitimi verilmektedir.”

 

KODLAMA EĞİTİMİNİ AKADEMİSYENLER VERECEK

Saraç, giderek önemini kazanan kodlama eğitiminin üniversitelerde birçok disiplinde müfredata dâhil edilerek başka alanlara da yaygınlaştırıldığını aktardı. Başkan Saraç, birçok sektörde ve günlük hayatta giderek önemi artan kodlama eğitimini yaygınlaştırabilme adına üniversiteler ve ilgili kurumlarla çalışmalar yaptıklarını belirtti. Saraç sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, YÖK'ün koordinatörlüğünde ve İŞKUR'un desteğiyle üniversitelerimizin ilgili bölümlerindeki öğretim üyelerimiz tarafından üniversite öğrencisi ya da mezun olan gençlerimize farklı düzeylerde ücretsiz kodlama eğitimleri verilecek. Hedef kitlemiz, üniversitelerin matematik, mühendislik, iktisat, işletme, istatistik gibi algoritmik düşünce yeteneğinin kazandırıldığı ancak kodlamanın yeterince öğretilmediği programlarda okuyan ya da bu programlardan mezun olan gençlerimiz. Proje kapsamında, ilgili programlarda okuyan ya da bu programlardan mezun olanlar belirli düzeyde kodlama eğitimine alınacak. Eğitimleri üniversitelerdeki öğretim üyelerimiz verecek. Böylece gençlerimiz, kolay ve kısa sürede yeni bir beceri ve yetkinlik kazanarak farklı sektörlerde iş imkânına kavuşacak. Bu eğitimlerle, bu gençlerimize yeni bir yetenek kazandırmayı hem de yakın gelecekte ülkemizin bu alanlarda yaşayabileceği iş gücü açığını kapatmayı hedefliyoruz."

 

CEP HARÇLIĞI DA VERİLECEK

 

Saraç, kodlama eğitimi ile ilgili sözlerini şöyle tamamladı:

"Kodlama eğitimlerinin, işgücü projeksiyonu da dikkate alınarak Ankara, İstanbul, İzmir'in aralarında bulunduğu pilot illerde gerçekleştirilmesi planlanıyor. İŞKUR tarafından projeye kabul edilen kursiyerlerin tüm eğitim masraflarının karşılanacak ve kursiyerlere cep harçlığı ve kurs süresi boyunca sigorta imkânı sağlanacak. Kursu başarı ile tamamlayanlara sertifika verilecek."

Saraç, projenin yakında ayrıntılı bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

20-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş