Arama sonuçları

YÖK, rektör seçiminde öğrencilerin de fikrini alacak

YÖK, rektör seçiminde öğrencilerin de fikrini alacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, rektör adayı belirleme sürecinde YÖK üyelerinin rektör seçilecek üniversiteleri ziyaret edeceğini belirterek, "Öğretim üyeleriyle, araştırma görevlileriyle ve öğrencilerle bu üniversitenin içinde bulunduğu şartları değerlendirecek, geleceğe yönelik ne gibi atılımlar yapması gerektiği hususunda görüşlerini alacaklar" dedi.    

YÖK, 29 Ekim'de 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile değiştirilen rektör belirleme sürecinde yapılan düzenlemenin ardından, rektör ataması öncesinde üniversitelerin tüm bileşenlerinin görüşlerinin alınacağı yeni bir uygulama başlattı. 

Buna göre, YÖK üyeleri rektör ataması yapılacak üniversiteleri ziyaret ederek, öğrencilerden akademisyenlere, üniversitelerin bulunduğu şehrin ticaret odalarından, sanayicilerine kadar üniversitenin tüm bileşenlerinden görüş alacak ve üniversitenin ihtiyaçlarına uygun rektör adayını belirleyecek.  

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, rektör adayı belirleme sürecinde YÖK üyelerinin rektör seçilecek üniversiteleri ziyaret edeceğini belirterek, "Öğretim üyeleriyle, araştırma görevlileriyle ve öğrencilerle bu üniversitenin içinde bulunduğu şartları değerlendirecek, geleceğe yönelik ne gibi atılımlar yapması gerektiği hususunda görüşlerini alacaklar" dedi. İşte Saraç’ın açıklamaları:

FİKRİ SORULMAYAN BELLİ BİR KESİM VARDI: Şimdiye kadar rektörlük seçimiyle ilgili olarak rektör adayı ve akademik kariyerlerini hasrettikleri üniversitenin geleceğiyle ilgili kendilerinin fikri sorulmayan belli bir kesim vardı. Araştırma görevlileri ve öğrenciler. Bunların da fikirlerini alacağız.

OLUMLU, OLUMSUZ PEK ÇOK YORUM ALDI: Geçen günlerde rektörlük seçimiyle ilgili değişiklik yapıldı, üç aşamalı seçim sürecinin ilk aşaması kaldırıldı. Konuyla ilgili olumlu, olumsuz pek çok düşünce dile getirildi.

ÇOK YERİNDE BİR KARAR: YÖK olarak rektörlük seçimlerinde değişikliğe gidilmesinin çok yerinde bir karar olduğunu büşünüyoruz. Rektörlük seçimleri, pek çok üniversitede istisnaları tabii ki var, gerginlik oluşturuyor ve hocalar arasında bir husumet oluşuyordu. 

HOCA PROFİLİNİ DOLDURABİLECEK ADAYLAR AZ OY ALIYORDU: Bu seçimin diğer bir olumsuzluğu da vardı, gerçekten hoca profilini doldurabilecek bazı adayların niye az oy aldığını kendilerine sorduğumuzda şu cevaplarla karşılaşıyorduk sıklıkla, 'Bu üniversitenin atama yükseltme kriterleri yok. Bu sorunu çözeceğiz dedik. Bundan dolayı, oy vermedi kimse bize' veya 'Bu üniversitenin hocalarının pek çoğu bu ilde kalmıyorlar. Komşu ilden geliyor derslerini verip gidiyorlar. Öğrencileriyle hemhal olamıyor, onlarla ilgilenemiyorlar. Biz bu sorunu çözeceğiz dedik, kimse bize oy vermedi.' şeklinde pek çok şikayetler söz konusuydu. Bunu rektörlerimiz de gayet iyi biliyor.

REKTÖRLER ALKIŞLA DESTEKLEDİ: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın rektörlük seçimlerinin kaldırılmasına ilişkin görüşünü Külliye'de ifade ettiğinde, bütün rektörler kendisini alkışlarla destekledi. Yeni YÖK anlayışıyla, yeni duruma göre, yeni bir vaziyet almak istiyoruz.

YÖK ÜYELERİ ZİYARET EDECEK: Rektörlük seçimleriyle ilgili değişiklik yapılmasının ardından, üniversiteleri ziyaret etme kararı aldık. Şimdiye kadar rektörlük seçimiyle ilgili, rektör adayı ve kendi üniversitesinin geleceğiyle ilgili kendilerinin fikri sorulmayan belli bir kesim vardı, araştırma görevlileri ve öğrenciler. Bunların da fikirlerini alacağız.

Her üniversitenin kendine has şartları var, özellikle Anadolu'daki üniversiteler il ve bölge ilişkisinde farklılıklar arz ediyor. Tek bir rektör profili belirlenerek, bu profile göre bütün üniversitelere rektör seçilmesi doğru değil, artık bu tutumdan vazgeçilmeli.

ZİYARETLER GELECEK HAFTA BAŞLAYACAK: YÖK üyeleri gelecek hafta rektörlük seçimi yapılacak üniversiteleri ziyaret ederek temaslarda bulunacak. Üyelerimiz, üniversitenin bütün bileşenlerinin görüşlerini alacaklar, öğretim üyeleri yanı sıra araştırma görevlisi ve öğrenciler ile de temasta bulunacaklar, ilin valisi, sanayi ve ticaret odası başkanları, kalkınma ajansı temsilcileri ile de görüşülecek ve en nihayet bu ziyaretler, görüşmeler ve değerlendirmeler bir rapor haline dönüşecek. En nihayet o üniversite için bir rektör profili ortaya çıkacak. Bu profile göre başvuru yapan adaylar arasında bir seçim yapacağız.

REKTÖR ADAYI İLE GÖRÜŞÜLMEYECEK: YÖK üyeleri yapacakları ziyaretlerde, her fakülte ve yüksekokuldan farklı bölümlerden kıdemli bir grup öğretim üyesi ve öğretim elemanı ile görüşecek, eğitim yapılan mekanları da ziyaret edecek. Ayrıca üniversitenin farklı birimlerinden başarılı son sınıf öğrencileri ile de görüşülecek, fakat bu ziyarette rektör adayları ile görüşülmeyecek. Bu uygulama Türkiye için bir ilk olduğunu ve akademik hayat için önemli bir gelişme.

İHTİYACA UYGUN REKTÖR PROFİLİ BELİRLEMEK İSTİYORUZ: Görüşülecek kişilerin fikirleri alındıktan sonra, rektör adayları üzerinde değerlendirme yapacağız. İhtiyaca uygun rektör profili belirlemek istiyoruz. Bu süreç buna yönelik, yoksa rektör adaylarıyla ilgili yerinde bir araştırma değil, üniversitenin tanınması ve üniversitenin gerçek anlamda nasıl bir rektöre ihtiyaç duyduğunun bütün bileşenlerinden sorgulanması ve görüş alınması amacımız.

REKTÖRÜN PERFORMANS RAPORU SUNULACAK: Yeni YÖK anlayışı içerisinde üniversitelerin sunduğu hizmetlerin kalitesinin arttırılması ve rektörlerin verimliliğinin yükseltilmesi noktasında yeni bir uygulamaya imza atacağız. Atanan rektörlere görevlerinin ikinci yılın sonunda performanslarının değerlendirileceği bir sistem getireceğiz.

Rektörlük 4 yıllık bir süreç. Mevcut sistemde rektör atandıktan sonra, bir sonraki değerlendirmesi, eğer ikinci defa aday olacaksa, 4 yılın sonunda oluyor. Yükseköğretim Kurulu olarak, 2 yılın sonunda rektörümüz gelsin, üniversitesinde başta koymuş olduğu hedeflerin ne kadarına ulaştı, bölgesine ne katkı sağladı, bilimsel açıdan üniversiteyi ne derece yükseltti, bunlarla ilgili bize bilgi versin ve rapor sunsun. YÖK de durumu değerlendirip Cumhurbaşkanlığı makamına rektörün performansına dair bir rapor arz etsin, istiyoruz. Bu konudaki performans sistemi, yeni YÖK'ün gerçekleştirdiği projelerdeki yenilikçi yöntemi yansıtan bir gelişme olacak.

SİSTEMİ REKABET ÜZERİNDE KURGULAMAK İSTİYORUZ: Bu sistem üniversitelerin kendi içindeki rekabeti de ateşleyeceK. Biz şimdi yeni bir yöntem uygulayacağız. 2 yıl sonunda, başlangıçtaki 'Ben rektör olursam şunları gerçekleştireceğim' şeklindeki taahhütlerinin ne kadarının tahakkuk ettiğini, gerçekleştiremedi ise bunun sebeplerinin neler olduğunu, yeni projelerini bizzat rektörden duymak istiyoruz. Bu, yükseköğretimin asıl organizasyonu olan üniversitelerimizin, kendi içerisinde rekabetini de ateşleyecektir diye düşünüyoruz. Sistemi rekabet üzerinde kurgulamak istiyoruz, başarı ve performansı da bununla ilişkilendiriyoruz.

RAPOR OLUMSUZ OLURSA UYARI VAR: 2 yıl sonunda sunulan performans raporunun değerlendirme sonucunun olumsuz olması durumunda, ilk önce yönlendirme ve uyarı mekanizması devreye girecek.

MEVCUT REKTÖR YENİ REKTÖRE TECRÜBELERİNİ AKTARACAK: Bu grup, rektörlük seçiminden sonra rektörlerin görev süreleri bitmeden yeni seçilecek rektörlerin atanma süreçlerinin tamamlanmasını planladıklarını ve makul bir süre boyunca mevcut rektörle yeni rektörün birlikte çalışmasını istiyoruz.

DÜNYANIN PEK ÇOK ÜLKESİNDE VAR: Bu sistemin dünyanın pek çok ülkesinde ve Türkiye'de de bazı vakıf üniversitelerinde uygulanıyor.  Yeni rektörle eski rektör arasında tecrübe aktarımına müsait bir zemini oluşturmak istiyoruz. Bu uygulama az sayıdaki vakıf üniversitesinde uygulanıyor, ayrıca yurt dışındaki pek çok üniversitede uygulanıyor. Devlet üniversitelerimizin de bu yöntemin getirisinden yararlanmasını istiyoruz.

Bu blog AA abonesidir.

25-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş