Arama sonuçları

YÖK, soruşturmaların hızlandırılmasını bekliyor

YÖK, soruşturmaların hızlandırılmasını bekliyor

YÖK üniversitelerde akademik ve idari personel ile ilgili yürütülen soruşturmaların "en kısa sürede tamamlanmasının beklendiğini" belirtti. Üniversitelerde 2 bin 346 akademisyen işten atılmıştı. Bu açıklama atılan akademisyen sayısının daha da artacağı şeklinde yorumlandı. 

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada bazı üniversitelerde rektörlük seçim ve atama işlemlerinin de araya girmesi sebebiyle inceleme ve değerlendirme süreçlerinde göreceli bir uzama olduğu belirtilerek, "Üniversitelerimizde akademik ve idari personellerle ilgili olarak yürütülen bu inceleme ve değerlendirme çalışmalarının en kısa sürede tamamlanması beklenmektedir" açıklamasında bulunuldu.

İşte YÖK açıklaması

YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR: 15 Temmuz gecesi FETÖ/PDY terör örgütünce gerçekleştirilen darbe girişimi neticesinde ilgili Başbakanlık kararıyla Kurulun bünyesinde kurulan OHAL Komisyonu marifetiyle üniversitelerdeki açığa alma ve çıkarma işlemlerine ilişkin süreçlerin yakından takip edildiği ve kamuoyunun bilgilendirildiği ifade edildi.

2 BİN 346 AKEDEMİSYEN: Açıklamada, üniversitelerde bu kapsamda gelinen son duruma bakıldığında, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimine ilişkin üniversiteler tarafından açığa alınan ve haklarında inceleme ve değerlendirmeler yapılan personelden bugüne kadar 670 sayılı KHK ile 2 bin 346 akademik personelin kamu görevinden çıkarıldığı bildirildi.

FETÖ/PDY'YE MÜSAADE EDİLMEYECEK: Ayrıca üniversitelerde konuya ilişkin sürecin tamamlanmadığı, çalışmaların halen devam ettiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Dicle Üniversitesi gibi bazı üniversitelerimizde rektörlük seçim ve atama işlemlerinin de araya girmesi sebebiyle inceleme ve değerlendirme süreçlerinde göreceli bir uzama olmuştur. Üniversitelerimizde akademik ve idari personellerle ilgili olarak yürütülen bu inceleme ve değerlendirme çalışmalarının en kısa sürede tamamlanması beklenmektedir.

KAMUOYU EMİN OLSUN: Kamuoyunun şundan emin olmasını isteriz ki YÖK olarak üniversitelerimizde FETÖ/PDY terör şebekesine mensup hiç kimsenin bulunmasına asla müsaade edilmeyecektir. Akademik camiamızın bu şebekeden temizlenmesi, üniversitelerimizdeki akademik gelişim ve özerklik için de elzemdir. Bu kapsamda hiçbir kişi veya kuruma iltimas geçilmesi söz konusu değildir. Bundan kimsenin en ufak bir şüphesi dahi olmamalıdır." Açıklamada, Yükseköğretim kurumlarında büyük bir sürat ve titizlikle gerçekleştirilen bu süreçlere ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmeye devam edileceği belirtildi.

Bu blog AA abonesidir

 

08-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş