Arama sonuçları

YÖK’ten üniversitelere ‘Ermeni’ talimatı

YÖK’ten üniversitelere ‘Ermeni’ talimatı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Alman Federal Meclisi'nde kabul edilen Ermeni soykırımı kararına ilişkin üniversite ve akademisyenlere “Konuyu bilimsel zeminde tartışın, iddialara ilişkin akademik konferans düzenleyin” dedi.

İşte Saraç’ın üniversitelere ve akademisyenlere çağrısı:

İÇ SİYASETE ALET EDİLDİ: Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı olarak, dünya kamuoyunu yıllardır maksatlı bir şekilde yanıltmaya yönelik olarak ortaya atılan sözde Ermeni soykırımı iddialarının ve tarihi meselelerin ülkelerin iç siyasetine alet edilerek parlamentoların onayına sunulmasını doğru bulmamaktayız.

KABUL EDİLEMEZ: Tarihçiler başta olmak üzere bilim insanlarının ve araştırmacıların ele alıp değerlendirmesi gereken bu tür bir iddianın, uluslararası siyasi arenada sık sık yankılanarak, bazı ülkelerce devleti ve milleti töhmet altında bırakan kararlara imza atılır hale getirilmesi kabul edilemez.

ÜNİVERSİTELER TARTIŞMALI: Alman Federal Meclisi'nde Ermeni iddialarına ilişkin alınan karara karşı konu, üniversitelerde bilimsel zeminde ele alınmalı ve tartışılmalıdır. Meselenin siyasi ve politik platformdan çıkarılıp, bilimsel düzeyde tartışılması gerektiğini düşünmekteyiz.Bu kapsamda, bütün akademik camiaya büyük görevler düşmektedir. 

ÜNİVERSİTE VE AKADEMİSYENLER HAREKETE GEÇMELİ: Üniversitelerimizin ve dolayısıyla akademisyenlerimizin konuya ilişkin harekete geçmesini istemekteyiz. Bu iddialar, uluslararası nitelikte gerçekleştirilecek akademik bir konferansta ele alınmalıdır. Tarihi çarpıtarak hakikat gibi sunan bu tür ithamlara bilimsel alanda cevap verilmesi için faaliyetlerde bulunulmasının doğru olduğunu düşünmekteyiz. 

 

08-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin