Arama sonuçları

YÖK, üniversitelerin ‘kişiye özel‘ ilanları için ne yapacak?

YÖK, üniversitelerin ‘kişiye özel‘ ilanları için ne yapacak?

YÖK, üniversitelerin ‘kişiye özel‘ ilanları için ne yapacak? Sık sık gündeme gelen “kişiye özel” ilanlar tartışma konusu oluyor. Bazı üniversiteler açtıkları kadroları koydukları ek şartlar ile açılan kadroları adeta adrese teslim haline dönüştürüyor. Böylece eş, dost, akraba, arkadaşlar için uygun hale getirilen bu akademik kadrolara da bu kişiler dışındakilerin atanmasını engelliyorlar.

İşte Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Akademik kadro ilanlarında aranan ek koşullara ilişkin açıklama yaptı ve kişiye özel tüm ilanların iptal edebileceğini açıkladı.

YÖK, ‘KİŞİYE ÖZEL’ AKADEMİK İLANLAR İÇİN NE YAPACAK?

Açıklamada üniversitelerin kadro ilanlarında sıralanan ek koşulların bir kişiyi işaret etmesi durumunun Anayasa’nın eşitlik ilkesine ve 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’na aykırı olduğu vurgulandı. Açıklamada, “Atama işlemlerinde rol alan yetkililer açısından idari ve cezai sorumluluklar doğuracağı açıktır” denildi.

 

BU KEZ YAPTIRIM GELECEK

YÖK’ün, kişiye özel kadro ilanlarına yönelik daha önce tüm üniversitelere gönderdiği ancak herhangi bir yaptırım içermeyen uyarısı yinelendi. Üniversitelerin atama için aradığı asgari koşulların yanında açıkladığı ek koşulların objektif, denetlenebilir ve bilimsel kaliteyi artırmak amaçlı olması gerektiğinin altını çizen kurum, ek koşulların YÖK’ün onayına tabi olmadığını anımsattı.

KADROLAŞMA İTİRAFI VAR

Üniversitelerin akademik personel alımı için yayımladığı kadro ilanlarının bir adayı işaret edecek biçimde belirlendiği yönünde çok sayıda şikâyetin geldiğini açıklayan YÖK, kişiye özel ilanlarla üniversitelerde kadrolaşmaya gidildiğini itiraf etti.

YÖK tarafından bu ilanlarla ilgili yürütülen soruşturmalara ilişkin şunları açıkladı:

 “Üniversiteler tarafından çıkılan bazı ilanlarda yer alan ek koşulların belirli bir adayı tanımlamaya yönelik ve rekabeti engelleyecek biçimde belirlenebildiği, ataması yapılan kişilerin yayınları ile belirlenen ek koşul arasında büyük benzerlikler bulunduğu ve hatta bazı atamalar için doğrudan ataması yapılan kişilerin yüksek lisans ya da doktora tez başlıklarının ek koşul olarak belirlendiği, bazı ilanlarda açıklanamayacak ölçüde kısıtlayıcı ve rekabeti engelleyici koşullar belirlendiği görülmüştür.”

YARGI İPTAL EDECEK

YÖK, akademik ilanlardaki ek ölçütlerin, “Kişiyi tanımlamaya yönelik, akademik rekabeti engelleyecek nitelikte” olduğu gerekçesiyle dava açılması durumunda yargının atama işlemlerini iptal edeceğine dikkati çekti.

Birgün’de yer alan habere göre “kişiye özel” ilanlardan bazıları şöyle:

  • Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin verdiği doçent ilanına başvuru için, “Şalgamda laktik asit bakterileri, aroma maddeleri, antosiyaninler ve depolama alanında çalışmalar yapmak” şartı getirildi.
  • Süleyman Demirel Üniversitesi, Eskiçağ Anabilim Dalı’na yönelik verdiği öğretim üyesi ilanına, “Pers Askeri Teşkilatı ve Kurumları ile ilgili çalışmak” şartını koydu. Türkiye’de bu alanda yalnızca bir kişi çalışma yaptı.
  • Şırnak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi için verilen ilanda, “Arap Dili ve Belagatı Alanında Doktora yapmış olup, İbn Ebi Zemenin ve Tefsiri Konusunda çalışmış olmak” gibi adeta kişiye özel referanslar içeren ek koşullar sıralandı.

13-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin