Arama sonuçları

YÖK yardımcı doçentlerle ilgili ne yapacak?

YÖK yardımcı doçentlerle ilgili ne yapacak?

İslam ülkeleri arasında yükseköğretim alanının oluşturulması için düzenlenen "İslam Ülkeleri Rektörleri Forumu"nun dün açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yardımcı doçentlik olayı nedir? Şunu bir gözden geçirin” sözleri üzerine YÖK düzenleme yapma kararı aldı.  

YÖK Başkanı Saraç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yardımcı doçentlik ile ilgili açıklamasından sonra bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verdiklerini ve çalışmalara hızlı bir şekilde başladıklarını belirtti.

YÖK YARDIMCI DOÇENTLERLE İLGİLİ NE YAPACAK?

Mevcut yardımcı doçentlerin hiçbir mağduriyet yaşamamaları ve kazanımlarını kaybetmemeleri için azami dikkat edeceklerini kaydeden YÖK Başkanı Saraç şunları söyledi: "Çok yakın bir süre içinde konuyu zamana yaymadan somut bir önerinin oluşacağını burada söylemek isterim. Buradaki öncelik yardımcı doçentlik mevcut sistemdekilere hiçbir şekilde olumsuz etkisinin olmaması, bu yönde atılacak adımın yükseköğretim sistemine yeni bir soluk getirmesi. Sayın Cumhurbaşkanımızın da zaten bu husustaki sözleri bu yeni bir heyecan yeni bir soluk getirilmesi yönünde çok olumlu bir yönlendirmedir.”

İslam dünyasında yükseköğretim sistemleri ve üniversiteler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla YÖK’ün düzenlediği "İslam Ülkeleri Rektörleri Forumu"nun amacı İslam ülkeleri arasında yükseköğretim alanının oluşturulması.
 
Forumda şu konular ele alındı: "Yeterlilikler Çerçevesi ve Kalite Güvencesi", "Kredi Transfer Sistemi ve Hareketlilik", "Kalite Güvence Ajansları, Tanınırlılık ve Denklik" ve "Ortak Eğitim Öğretim Programları." 

ORTAK SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI 

Panelin tamamlanmasının ardından YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, toplantı gündemine alınan konuların özetini içeren ortak bir sonuç bildirgesini açıkladı.
 
"İslam Ülkeleri Rektörleri Forumu Sonuç Bildirgesi" için tıklayınız.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

İslam ülkeleri arasında yükseköğretim alanının oluşturulması için düzenlenen "İslam Ülkeleri Rektörleri Forumu"nun dün açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yardımcı doçentlik olayı nedir? Şunu bir gözden geçirin” sözleri üzerine YÖK düzenleme yapma kararı aldı. Yardımcı doçentlik ile ilgili eleştiriler yapan Erdoğan yardımcı doçenklik için “ön kesiyor” değerlendirmesi yaptı.

DÜNYANIN KAÇ YERİNDE YARDIMCI DOÇENTLİK VAR?

Erdoğan YÖK Başkanı Saraç ile de yardımcı doçentlik ile ilgili konuştuğunu söyleyerek,  rektörlerden bu konuda ricası olduğunu belirtti. Erdoğan’ın yardımcı doçentlik ile ilgili sözleri şöyle: "Yardımcı doçentlik olayı nedir? Şunu bir gözden geçirin. Yardımcı doçentlikle ön kesiyoruz. Dünyanın kaç yerinde acaba yardımcı doçentlik var? Ben araştırdığım yerlerde doğrusu böyle bir mekanizma pek görmüyorum. Bunu birileri birilerini oyalamak için yapmışlar. Bu, gerçekten ilmiye sınıfına bir paravan, engel oluşturuyor. Bunu aşmamız lazım ve aşacağımıza inanıyorum."

27-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş