Arama sonuçları

YÖK ‘yazılmayacak’ dedi, koordinatör üniversite ‘fişledi’

YÖK ‘yazılmayacak’ dedi, koordinatör üniversite ‘fişledi’

Hazırlanan diplomalarda KHK ile ‘kapatılan’ üniversitede başarılı oldukları vurgulanan öğrencilere hayat boyu fişlemenin önü açıldı. 15 Temmuz sonrası KHK ile kapatılan vakıf üniversitelerinde öğrenim gören ve ardından başka üniversitelere yönlendirilerek, mezuniyetlerine ilişkin belgeleri başka üniversitelerden almak zorunda bırakılan öğrencilerin, okullarının kapatıldığı yazılarak verilen geçici mezuniyet belgelerinin ardından, hazırlanan diplomalarında “kapatılan” üniversitede başarılı oldukları vurgulandı.

Cumhuriyet’in haberine göre 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hükümetin OHAL KHK’si ile 15 vakıf üniversitesine ilişkin kapatma kararı almasıyla yeni üniversitelere yönlendirilen 65 bine yakın öğrencinin çilesi bitmedi. Kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarında mezun duruma gelmiş olanlar ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme işlemine alınmadı ve YÖK tarafından belirlenen koordinatör üniversite tarafından diplomaların düzenlenmesine karar verildi. Ancak YÖK, başka üniversitelere yerleştirilen öğrenciler hakkında yaptığı açıklamada, yönlendirildikleri kurumdan diplomaları alacaklarını, bununla birlikte sadece diploma eki ve transkriptlerinde önceki üniversitelerinde almış oldukları derslerin yer alacağını belirtse de, üniversitelerde bu durum farklı uygulandı. Koordinatör üniversiteler aynı uygulamayı yeni hazırlanan diplomalarda da gerçekleştirilerek 15 Temmuz darbe girişiminin öğrencilerin hayatında iz bırakmasına yol açtı.

ESKİ ÜNİVERSİTELERİNİN KAPATILDIĞI VURGULANDI
KHK ile kapatılan Ankara Turgut Özal Üniversitesi’nden Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne yönlendirilen öğrenciler, aldıkları diplomalarda yeni üniversitelerinin ismi ve eski üniversitelerinin kapatıldığı vurgusu ile karşılaştı. Öğrencilerin diplomalarında yeni üniversitelerinin ismi ve rektörünün imzası bulunsa da, ilgili bölüm adının ardından “Gerekli çalışmalarını kapatılan Turgut Özal Üniversitesi’nde başarıyla tamamlayarak” ibaresi yer aldı. Öğrencilerin geçici mezuniyet belgeleri ile yapılan ve “fişleme” olarak değerlendirilen işlem, hayat boyu karşılarına çıkacak bir uygulamaya dönüştü.

01-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş