Arama sonuçları

YÖKDİL ile YDS eşdeğer olsun

YÖKDİL ile YDS eşdeğer olsun

YÖKDİL ile YDS eşdeğer olsun. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı ile Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'nın (YDS) eş değerliğine ilişkin çalışma yürütülmesi konusunda aldığı tavsiye kararını YÖK ve ÖSYM'ye gönderdi.

YÖKDİL İLE YDS EŞDEĞER OLSUN

KDK'den konuyla ilgili yaptığı açıklamada uzman dernekleri ve çok sayıda uzman yardımcısı, KDK'ye başvurduğunu hatırlattı. Bunların YÖKDİL Sınavı'ndan 70 üzerinde puan aldıklarını ancak YDS ile YÖKDİL'in eş değerliği konusunda ÖSYM'nin herhangi bir kararı bulunmadığı belirtildi. Bundan dolayı da YÖKDİL'den aldıkları puanları uzmanlığa geçiş sürecinde kullanamadıklarını ve mağduriyet yaşadıklarını ifade etti. 

KDK TAVSİYE KARARI ALDI

KDK, başvurucuların, YÖKDİL Sınavı ile YDS'nin eş değer sayılması talebine yönelik ilgili idarelerce işlem tesis edilmemesinin hakkaniyet ilkesine aykırılık oluşturduğunu vurguladı. Söz konusu hakkaniyete aykırılığın düzenleyici işlemlerle giderilmesi gerektiği sonucuna ulaştı.

KDK, mevcut durumda başvuranların, YÖKDİL Sınavı'ndan aldığı sonuca göre diğer şartlardan bağımsız olarak her seviyedeki akademik personel alımı için yeterli dil şartını sağladığına dikkat çekti. Ama YDS'den gerekli puanı alamadığı için uzman kadrosuna atanmada dil seviyesi bakımından yeterli olarak değerlendirilmemesinin hakkaniyete aykırı bir görünüm arz ettiğini vurguladı.

BİR KURUMDA GEÇERLİ BİR KURUMDA DEĞİL

KDK ayrıca, yürüttükleri kamu hizmetleri farklı olsa da bir kamu idaresinde dil yeterliğini sağlamada resmi olarak kabul edilen bir sınavın farklı bir kamu idaresinde geçerli sayılmamasının kamu personeli arasında eşitliği zedeleyeceğini belirtti. 

KDK söz konusu hakkaniyete aykırılığın giderilebilmesi için de YÖKDİL Sınavı'nın YDS'yegöre eş değerliğinin belirlenmesi ile YÖKDİL Sınavı'nın uzman yardımcısı olarak istihdam edilenlerin dil yeterliliğini belgelendirebileceği sınavlar arasında sayılması gerektiğini bildirdi. 

İncelemeler sonucunda, başvurucuların talebini haklı bulan KDK, Devlet Memurları Kanunu'nun "uzman istihdamı" başlıklı Ek-41'inci maddesi kapsamında uzman yardımcısı kadrosunda istihdam edilenlerin dil yeterliğini belgelendirecekleri sınavlar içerisine YÖKDİL Sınavı'nın da dahil edilmesi için gerekli çalışmaların yapılması konusunda Başbakanlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Devlet Personel Başkanlığı, YÖK ve ÖSYM'ye, iki sınavın eş değerliği konusunda gerekli düzenleyici işlemlerin yapılması ve çalışmaların yürütülmesi konusunda da YÖK ile ÖSYM'ye tavsiye kararı gönderdi. 

06-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin