Arama sonuçları

YÖKDİL Sınavı dört dilde, yılda iki kez yapılacak

YÖKDİL Sınavı dört dilde, yılda iki kez yapılacak

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı İngilizce’ye ek olarak “Almanca, Arapça, Fransızca” dillerinde ve bu yıl üç kez, diğer yıllarda iki kez yapılacak. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç soysal medya üzerinden YÖKDİL Sınavına yönelik açıklamalarda bulundu.

Mevcut Yabancı Dil Sınavı'nın (YDS) yanında fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler ile sağlık alanlarında, adayların yeterliliğini belirlemeye yönelik YÖKDİL Sınavı bu yıl ilk kez geçtiğimiz Mart ayında yapılmış ve İngilizce alanında yapılan sınavın, bu dile ek olarak hangi dillerde ve ne zaman yapılmasına karar vermek üzere YÖK tarafından geçtiğimiz günlerde anket düzenlenmişti. Anket sonuçlarını inceleyerek konuyla ilgili karar verildiğini duyuran Saraç, sınavın İngilizce’ye ek olarak “Almanca, Arapça, Fransızca” dillerinde ve bu yıl üç kez, diğer yıllarda iki kez yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

YÖK Başkanı Saraç, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada YÖKDİL Sınavını erken tarihte tekrarlanmasına dair ankette yüzde 68 oy oranı ile “evet” denildiğini, İngilizce’ye ek olarak hangi dillerde talep olduğuna dair ankette ise yüzde 62 oy oranı ile “Arapça”nın birinci geldiğini hatırlatarak şu ifadeleri kullandı: 

YÜZDE 68 ‘ERKEN YAPILSIN’ DEDİ: Değerli arkadaşlar, bildiğiniz üzere YÖKDİL Sınavına ilişkin yaptığımız anketler neticelenmiş, YÖKDİL Sınavını erken tarihte tekrarlamamıza dair anketimizde yüzde 68 oy oranı ile “Evet”, İngilizce’ye ek olarak hangi dillerde talep olduğuna dair anketimizde ise %62 oy oranı ile “Arapça” birinci gelmişti.

İKİNCİ YÖKDİL TEMMUZ’DA DÖRT DİLDE: Konuya ilişkin karar alırken anket sonuçlarını da mutlaka dikkate alacağımızı beyan etmiştik. Sizlerden gelen taleplere ilişkin yaptığımız değerlendirmeler neticesinde 2. YÖKDİL Sınavının “09 Temmuz 2017” tarihinde yapılmasına ve bu sınavın İngilizce’ye ek olarak “Almanca, Arapça, Fransızca” dillerinde de yapılmasına karar verdik.

BU YIL ÜÇ, DİĞER YILLARDA İKİ KEZ: Ayrıca bu yıla mahsus olmak üzere YÖKDİL Sınavını üç defa yapacağız. Üçüncüsünü Kasım ayı içerisinde gerçekleştirmeyi planlamaktayız.Bu yıldan sonra YÖKDİL Sınavı doçentlik ve lisansüstü takvimleri de dikkate alınarak yılda iki defa yapılacaktır.

19-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş