Arama sonuçları

YÖKDİL, TUS ve DUS için de kullanılabilecek

YÖKDİL, TUS ve DUS için de kullanılabilecek

Yükseköğretim Kurulundan (YÖK), YÖKDİL sınavının, Sağlık Bakanlığınca uzmanlık eğitimine giriş sınavları olan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Sınavı (DUS) ve Tıpta Yan Dal Uzmanlık Sınavı (YDUS) için de kabul edileceği duyuruldu.

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, 5 Mart'ta ilk defa yapılacak YÖKDİL sınavının, uzmanlık eğitimine giriş sınavları TUS, DUS, YDUS'ta geçerli olabilmesi için Sağlık Bakanlığınca mevzuat değişikliği çalışmaları yapıldı.

Sağlık Bakanlığınca başlatılan çalışma tamamlanarak, YÖKDİL sınavının TUS, DUS, YDUS'ta yabancı dil yeterliliği için kullanılabileceği kararı alındı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da, Twitter ve Facebook hesaplarından konuyla ilgili açıklama yaptı.

Saraç, "YÖKDİL'in kapsamı genişliyor. Yükseköğretim tarihinde ilk 'alana özgü' dil sınavı olan YÖKDİL, artık TUS ve DUS için de kullanılabilecek." ifadesini kullandı.

  İşte YÖKDİL ile ilgili merak edilenler:

YÖKDİL SINAV SORULARINI KİM HAZIRLADI?
Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı himayesinde Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenliyor. YÖKDİL sınavı soruları Ankara Üniversitesi, sınav organizasyonu ise  Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştiririyor.

YÖKDİL HANGİ ALANLARDA YAPILACAK?
Sınav, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri alanlarında İngilizce dilinde yapılacak.

SINAVA KİMLER BAŞVURACAK?
Sınava; yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyenler, yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerin dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar başvurabilir.

EKSİK VE HATALI BİLGİ İPTAL NEDENİ
Sınavın uygulanmasında ve sonuçların değerlendirilmesinde aday tarafından verilen bilgiler esas alınacağından, adayın başvuru esnasında verdiği bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlık sebebiyle doğacak sonuçlardan aday sorumlu olacak. Adaylar, beyan ettikleri bütün bilgilerinden sorumludurlar. Bir adayın beyanının gerçeğe uymadığı belirlenirse aradan geçen süreye bakılmaksızın bu sınavdan elde ettiği tüm haklarını aday kaybedecek. Eksik veya yanlış bilgilerden adayların yararına doğacak sonuçlar geçersiz sayılır, zararına olacak sonuçlar düzeltilmez. Adayın, verdiği bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlıktan doğacak sonuçlarla ilgili itirazları dikkate alınmaz. Kılavuzda belirtilen kurallara uymayanların da sınavları geçersiz sayılacak.

HER SINAV DÖNEMİ AYRI BAŞVURU
Başvuru yapıldıktan sonra herhangi bir nedenle başvurusunu geri çeken veya başvurusu reddedilen veya başarısız olan adaylar, yeni başvurularını en erken bir sonraki sınav döneminde yapabilirler. Bir sınav dönemi için yapılan başvuru, sonraki dönemler için geçerli değildir.

SINAV EVRAKLARI 2 YIL SAKLANACAK
Sınav evrakı (soru kitapçıkları, cevap kâğıtları ve sınav tutanakları) 2 (iki) yıl sonra imha edilir. Her türlü sınav evrakının aslı veya sureti, yargı organlarının aksi kararları olmadıkça, aday dâhil hiçbir kişi ya da kuruma gösterilmez ve verilmez. Sınavla ilgili olarak alınan yeni kararlar ve değişiklikler yokdil.yok.gov.tr üzerinden duyurulacak.

SINAVA NASIL BAŞVURU YAPILACAK?
Başvurular elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden yapılacak. Aday hangi alanda sınava gireceğini başvuru sırasında seçecek. Başvuru onayladıktan sonra alan tercihlerini değiştiremeyecek.

YÖKDİL SINAV ÜCRETİ 75 TL
Sınav ücreti 75 TL. Bu ücreti yatırmayan ya da başvuru işlemini tamamlamayan adayın başvurusu geçersiz olacak. Sınavı başarısız olan ya da birden fazla ücret ödeyenlerin ödedikleri ücret iade edilmeyecek.

SON 6 AYLIK FOTOĞRAF GEREKİYOR
Başvuru esnasında, son 6 ay içerisinde çekilmiş bir vesikalık fotoğrafın sisteme yüklenecek. Fotoğraf, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden ve yüzü açık olarak çekilmiş olacak. Sınav günü tanınmada önemli rol oynayacak, fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalı. Sınav günü sınav görevlileri, adayın fotoğrafından kimliğini belirlemede güçlük çekerse sınava alınmayabilecek ya da sınavı geçersiz sayılabilecek.

ENGELLİ ADAYLAR BİLDİRECEK
Sınava girecek engelli adaylar kılavuzda formu doldurup, sınavda okuyucu ya da özel araç kullanabilecek. Bunun için de engel durumunu belirtir üniversite ya da devlet hastanesinden rapor iletecek.

SINAV KAÇ İLDE YAPILACAK?
30 ilde toplam 35 sınav merkezinde yapılacak. Aday tek merkez tercih edebilecek.

YÖKDİL SINAVINDA KAÇ SORU OLACAK?
Adaylara, çoktan seçmeli ve 5 (beş) cevap şıklı 80 soru sorulacak ve 180 dakika  süre verilecek. Adayların yanlarında kurşun kalem ve silgi getirmeleri gerek. Sınav sonuçları YÖK üzerinden açıklanacak.

YANLIŞ CEVAP DOĞRUYU ETKİLEMEYECEK 
Sınavda yanlış cevapların etkisi olmayacak. Yani 4 yanlış bir doğruyu götürmeyecek.

İPTAL SORU DOĞRU YAPMIŞ KABUL EDİLECEK
Sınavda iptal edilen soru tüm adaylar tarafından doğru yapmış kabul edilecek. Oysa ÖSYM'nin yaptığı sınavlarda iptal edilen soru olursa sorular kalanlar üzerinden değerlendiriliyordu.

21-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş