Arama sonuçları

Yoksulluğu azaltmak için yetişkine lise eğitimi

Yoksulluğu azaltmak için yetişkine lise eğitimi

Yoksulluğu azaltmak için yetişkine lise eğitimi. Birleşmiş Milletler Bilim, Kültür ve Eğitim Örgütü (UNESCO), bütün yetişkinlerin lise eğitimi alması halinde yoksulluğun yarıdan fazla azalacağını bildirdi.

UNESCO İstatistik Enstitüsü’nün raporuna göre, birçok ülkede okula gitmeme oranı giderek artış gösteriyor. Raporda, yetişkinlerin tümünün lise eğitimini tamamlaması halinde 420 milyon kişinin yoksulluktan kurtulacağı, bu rakamın yoksul insanların nüfusunun yarısından fazla olduğu kaydedildi.

YOKSULLUĞU AZALTMAK İÇİN LİSE EĞİTİMİ 

Eğitimin bu yüksek potansiyeline rağmen son yıllarda okula gitmeme oranında hemen hemen hiç azalış olmadığı belirtilen raporda, dünyada çocukların yüzde 9'unun ilkokula gitmediği belirtildi.

OKULA GİTMEYEN ÇOCUKLARIN ORANI NEDİR?

Okula gitmeme oranının ortaokulda yüzde 16, lisede ise yüzde 37'ye çıktığı kaydedilen raporda, 2015'te toplam 264 milyon çocuk ve gencin eğitimine devam etmediği bildirildi.

Eğitimin ekonomik büyüme ve yoksulluk üzerinde doğrudan ve dolaylı etkileri olduğuna dikkat çekilen raporda, eğitimin kişilere iş bulma imkanları ve geliri artıran, sosyo-ekonomik konularda korunmasını sağlayan yetenekler kazandırdığı ifade edildi. 

Bu blog AA abonesidir

23-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin