Arama sonuçları

YÖK’ten Prof. Dr. Mazıcı açıklaması

YÖK’ten Prof. Dr. Mazıcı açıklaması

YÖK, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yorumları tartışma konusu olan Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurşen Mazıcı hakkında, açıklamaları sonrasında kendisi hakkında hiçbir işlem yapılmadığı iddialarına yanıt verdi. YÖK’ten yapılan açıklamada, Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mazıcı hakkında soruşturma başlatılmasının istendiği belirtilerek, yapılan uyarından bir gün sonra soruşturmanın başlatıldığı konusunda  üniversitenin kendilerini bilgilendirdiği açıklandı. 

Marmara Üniversitesi’nden yapılan açıklamada Prof. Dr. Mazıcı hakkında yasal ve idari takibatın başlatılacağı belirtilerek, programda kullandığı sözler dışında herhangi bir suç unsuruna rastlanamadığı için başka bir işlem tesis edilmediği belirtildi.

NELER OLMUŞTU?
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Nurşen Mazıcı, 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, güvenlik sağlanmadan halkı sokağa çağırmasının yanlış olduğunu belirterek "O gece ölenlerin hepsinin canı, en az Tayyip Erdoğan'ın canı kadar değerlidir" ifadelerini kullanmış, programın diğer konuklarından hukukçu Rıza Saka ve gazeteci Süleyman Özışık, ‘ölenler' yerine ‘şehitler' ifadesi kullanması gerektiği yönünde müdahalede bulununca, Mazıcı bilim insanlarının dinsel ya da manevi açıklama yapmadıklarına dikkat çekerek, "Ben şehit demiyorum" sözlerini söylemişti. Habertürk'te 25 Temmuz'da yayınlanan programda sunucu Ece Üner de, Nurşen Mazıcı'dan sözlerini düzeltmesini istemiş, tartışmanın büyümesi üzerine verilen reklam arasının ardından Mazıcı stüdyodan ayrılmıştı. Ardından da Mazıcı hakkında Marmara Üniversitesi yaptığı açıklamada Mazıcı'yı kınadığını, hakkında yasal ve idari tatbikatın başlatılacağını duyurmuştu.

YÖK: UYARIMIZDAN BİR GÜN SONRA SORUŞTURMA BAŞLATILDI
YÖK tarafından Mazıcı’nın, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yapmış olduğu açıklamalar sonrasında kendisi hakkında hiçbir işlem yapılmadığı iddialarına dair bilgilendirmenin yapılması gerektiği belirtilerek açıklamada bulunuldu.

YÖK’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Adı geçen öğretim üyesinin 25 Temmuz 2016 tarihinde bir televizyon kanalında yaptığı açıklamanın hemen akabinde Marmara Üniversitesi Rektörlüğü ile görüşülerek gereken inceleme ve soruşturma yapılması istenmiştir. Nitekim Marmara Üniversitesi de adı geçen öğretim üyesi hakkında, yapılan uyarımızdan bir gün sonra -26 Temmuz 2016 tarihinde- soruşturma işlemlerini başlatarak, kurulumuzu bilgilendirmiştir. Konuya ilişkin bütün işlemler Marmara Üniversitesi tarafından yürütülmektedir.”

YASAL VE İDARİ TAKİBAT BAŞLATILACAK
Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada yasal ve idari takibatın başlatılacağı belirtilerek şu ifadelere yer verildi: 

“Bilindiği üzere Üniversitemiz İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nurşen Mazıcı 25 Temmuz 2016 Pazartesi günü Habertürk Televizyonu’nda akşam kuşağında yayımlanan Enine Boyuna programına konuk olarak katılmış ve Fetullahçı Terör Örgütü tarafından 15 Temmuz Cuma günü yapılan hain darbe girişimine karşı kahramanca mücadele ederek vatanı ve milleti uğruna canını feda eden şehitlerimizin aziz hatırasına karşı gereken saygıyı içermeyen talihsiz açıklamalarda bulunmuştu.

Marmara Üniversitesi yönetimi olarak program esnasında Habertürk Televizyonu’nu arayarak Prof. Dr. Nurşen Mazıcı’nın açıklamalarını kınadığımızı açıkça beyan etmiştik. Ayrıca Üniversitemizin web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında aşağıdaki açıklamayı 26 Temmuz 2016 tarihinde kamuoyunun bilgisine sunmuştuk: Habertürk Televizyonu’nda 25 Temmuz Pazartesi günü yayımlanan Enine Boyuna programında Prof. Dr. Nurşen Mazıcı’nın yapmış olduğu açıklamaları esefle karşılıyor, Türk demokrasisine karşı girişilen hain darbe girişiminin halkımızın kahraman direnişi ile engellendiği bir ortamda yapılan bu talihsiz açıklamayı Marmara Üniversitesi olarak kınıyoruz. Prof. Dr. Nurşen Mazıcı’nın, akademik sorumluluktan uzak açıklamalarına karşı gereken yasal ve idari takibat en kısa zamanda başlatılacaktır. Kamuoyunun dikkatine saygıyla arz ederiz.”
 
SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?
Üniversiteden yapılan açıklamada Prof. Dr. Nurşen Mazıcı hakkında 26 Temmuz 2016 tarihinde soruşturma açılmış ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yıldırım soruşturmacı olarak görevlendirildiği belirtildi. 

“Marmara Üniversitesi Rektörlüğü olarak Prof. Dr. Nurşen Mazıcı’nın açıklamalarını asla tasvip etmediğimizi, bu müessif sözleri kınadığımızı tekrar ifade etmek isteriz” ifadelerinin yer verildiği açıklamada süreç ise şöyle anlatıldı: 

“Söz konusu dönemde Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği Danıştay tarafından iptal edildiği için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na dayanarak süreç işletilmiştir.

Yapılan soruşturma sonucunda Prof. Dr. Nurşen Mazıcı’ya, söz konusu kanunun 125. maddesine istinaden “kınama cezası”nın verilmesi soruşturmacı tarafından önerilmiş ve bu öneri 22 Kasım 2016 tarihinde Üniversite Yönetim Kurulu’nun 2016/725-23 sayılı kararı ile onanarak kesinleşmiştir. Prof. Dr. Nurşen Mazıcı hakkında alınan “kınama cezası” kararı 29 Kasım 2016 tarihinde İletişim Fakültesi’ne ve kendisine resmen tebliğ edilmiştir. 

Prof. Dr. Nurşen Mazıcı hakkında, söz konusu programda sarf etmiş olduğu talihsiz sözler dışında herhangi bir suç unsuruna rastlanamadığı için mer’i mevzuat çerçevesinde başkaca bir işlem tesis edilmemiştir. Marmara Üniversitesi Rektörlüğü olarak Prof. Dr. Nurşen Mazıcı’nın açıklamalarını asla tasvip etmediğimizi, bu müessif sözleri kınadığımızı tekrar ifade etmek isteriz.”

30-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş