Arama sonuçları

YÖK'ten üniversitelere kadro için yetki devri

YÖK'ten üniversitelere kadro için yetki devri

YÖK'ten üniversitelere kadro için yetki devri. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), asgari kadro ve bunun iki katına kadar kadro kullanma yetkisini üniversitelere devretti.

YÖK Yürütme Kurulu'nda alınan karar gereği üniversiteler, asgari kadro aktarımında artık YÖK'ün onayına ihtiyaç duymayacak. Üniversite yönetim kurulunun kararıyla gerçekleştirilebilecek.

YÖK'TEN ÜNİVERSİTELERE KADRO İÇİN YETKİ DEVRİ

Asgari kadro sayısının iki katına kadar kadro kullanma yetkisi ise üniversitelerin alt bileşenlerinin uygun görüşlerinin alınması kaydıyla yine üniversite yönetimlerine devredildi.

Bu kapsamda hangi üniversitelerin YÖK onayına ihtiyaç duymadan kadro artırıma girecekleri şöyle belirlendi:

Ünivesiteler asgari kadrolarının iki katına kadar. Bölgesel kalkınma odaklı üniversitelerin ihtisas alanları ile doğrudan ilgili birimler için üç katına kadar. Araştırma üniversiteleri ise dört katına kadar.

YÖK, NORM DIŞI KADRO İHTİYACINA BAKACAK

YÖK, üniversitelerin sadece norm dışı kadro ihtiyaçları olması halinde bu talepleri değerlendirecek. YÖK, ayrıca üniversitelere, bu yetkiyi kullanırken ilgili anabilim dalı, ana sanat dalı, bölüm başkanları ve birim kurulları ile birlikte mevzuata ve akademik teamüllere uygun tarzda hareket etmeleri konusunda uyarıda bulundu.

YETKİ DEVRİ 31 ARALIK 2019'A KADAR GEÇERLİ

Söz konusu karar, 31 Aralık 2019'a kadar geçerli olacak. YÖK bir senelik müddet sonunda yönetişim, liyakat, ehliyet ve kamu yararı bakımından üniversitelerin kadro kullanımlarını kamuya açık bir şekilde değerlendirerek, bu süreleri üniversite bazında tekrar uzatacak.

YÖK yetkilileri, bu yetki devri ile yükseköğretim kurumlarında üniversite kültürünün oluşmasını amaçladıklarını ifade ettiler.

30-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş