Arama sonuçları

YÖK'ten üniversitelere ÖYP uyarısı var

YÖK'ten üniversitelere ÖYP uyarısı var

YÖK'ten üniversitelere ÖYP uyarısı var. Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), üniversiteler, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) veya Öncelikli Alanlar kapsamındaki araştırma görevlilerinin geçici kadro tahsisinin yapılması konusunda ikinci kez uyarıldı.

YÖK yükseköğretim kurumlarına yazı gönderdi. Yazıda kanun kapsamında ataması yapılmak üzere iade işlemleri gerçekleştirilen araştırma görevlilerinin lisansüstü eğitimlerine devam edebilmeleri ve mağduriyet yaşamamaları için YÖK'ün birtakım düzenlemeler yaptığı hatırlatıldı. Bu düzenlemelerde üniversitelerce uyulması gereken hususların belirtildiğine dikkat çekildi. 

YÖK'TEN ÜNİVERSİTELERE ÖYP UYARISI VAR

Bazı üniversitelerin yapılan düzenlemelere uymadığı ve mağduriyetler yaşandığı bilgisinin edinildiği ifade edildi. Açıklamada, ÖYP ya da Öncelikli Alanlar kapsamındaki araştırma görevlilerinin tez aşamasına geçmemiş olması durumunda kadrolarının geçici olarak tahsisinin YÖK'e teklif edilmesi gerektiği belirtildi.

KADROLAR YÖK'E TEKLİF EDİLİYOR

Araştırma görevlilerinin tez aşamasında olması durumunda ise kadrosunun bulunduğu üniversitede lisansüstü eğitim yaptığı programın bulunmaması, lisansüstü eğitim yapılan program bulunması halinde dahi teknik ve akademik destek verebilecek öğretim üyesi ile bilimsel çalışma yapılabilecek imkanların yeterli olmaması veya fen, mühendislik ve sağlık bilimlerinde tam gün laboratuvar çalışmasına katılma zorunluluğu bulunması durumlarından herhangi birinin karşılanması halinde de kadroların geçici olarak tahsisinin YÖK'e teklif edilmesi gerektiği kaydedildi.

YÖK tarafından, üniversite rektörlüklerine 23 Ocak'ta da konuya ilişkin yazı gönderilmişti.

 

14-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş