Arama sonuçları

YÖK'ten üniversitelerin akademisyen kadrolarına takviye

YÖK'ten üniversitelerin akademisyen kadrolarına takviye

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından KHK ile üniversitelerden ihraçlara ilişkin açıklama yaptı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç yaşanan üniversitelerin öğretim üyesi kullanma izin taleplerini hiç bekletmeden hatta üniversitedeki süreçlerden çok daha kısa bir süre içerisinde sonuçlandırdıklarını, çok hızlı bir şekilde de kadro takviyeleri yaptıklarını bildirdi.

Saraç, Darbe girişiminin ardından yükseköğretim kurumlarından ihraçlar yaşandığını belirten Saraç, "Elbette bizim birinci vazifemiz, bu ihraçların yükseköğretim kurumlarında sürdürülen eğitim öğretim faaliyetlerine bir sekte vurmaması. Bunun için YÖK'ün tedbirler alması gerekiyor. Yükseköğretim Kurulu da bu şuurla bir müddetten beri bir çalışma sürdürüyor. Bu hafta da dahil, özellikle ihraçların yoğun yaşandığı üniversitelerin rektörlerini YÖK'e davet ediyoruz. Onlarla istişareler yapıyoruz. Onlarla birlikte bu ihraçların eğitimöğretimine sekte vurmaması, öğrencilerin eğitimlerinde nitelik kaybına uğrayarak mağdur olmaması için almamız gereken tedbirleri masaya yatırıyoruz, müzakere ediyoruz ve çok hızlı bir şekilde de kadro takviyeleri yapıyoruz." ifadelerini kullandı. İşte Saraç’ın açıklamaları:

TALEPLERİ KISA SÜRE İÇİNDE SONUÇLANDIRDIK: İhraçların yoğun yaşandığı üniversitelerin öğretim üyesi kullanma taleplerini hiç bekletmeden hatta üniversitelerdeki süreçlerden çok daha kısa bir süre içerisinde sonuçlandırdık.

TEDBİR ALMAMIZ LAZIM: Öğretim üyeleri dışındaki araştırma görevlisi, okutman, öğretim görevlisi kadro ihtiyaçların da her yıl belirleniyor. Mevzuat bunu YÖK'ün planlamasına bırakarak üniversitelere tevzi yapılmasını öngörüyor. Öğretim üyesi dışındaki bu kadroların da üniversitelere dağıtımında ihraçları çok önemli hatta birincil derecede bir faktör olarak değerlendiriyoruz. Çünkü üniversitelerimizde bir eğitim öğretim elemanı, akademik eleman sıkıntısı yaşanmaması için tedbir almamız lazım. Bunu da alıyoruz. Araştırma görevlisi, okutman, öğretim görevlisi dağıtımında da buna da dikkat ediyoruz. 

BAZI KARARLARIMIZI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİYORUZ: İhraç edilen akademisyenler arasında danışmanlık yapanlar da bulunuyor. Danışmanlıktaki sınırlar da dahil olmak üzere bazı kararlarımızı yeniden gözden geçiriyoruz. İhraç edilen akademisyenlerin üzerindeki danışmanlıkların o üniversitede ilgili enstitülerce başka öğretim üyelerine devrinde kısıtlar varsa o kısıtların kaldırılmasına yönelik de bir dizi kararımız var.

ESNEKLİK OLUŞTURMAK ÜZERE BAZI KARARLAR ALDIK: Tez danışmanlıklarında eğitimin kalitesini sağlamak üzere her öğretim üyesinin üzerinde belirli sayıda öğrencinin olabileceğine yönelik karar bulunuyor. Burada bir esneklik oluşturmak üzere bazı kararlar aldık.

SÜRECİ REKTÖRLER İLE YÜRÜTÜYORUZ: Süreci üniversite rektörleri ile yürütüyoruz. Eğitim ve öğretimdeki niteliğin darbe teşebbüslerine rağmen daha da yükselerek devam edeceği hususunda bir kanaat taşıyorum. Eğitim öğretimde kalite çıtasını yükseltmeye yönelik gayretlerimizi bu darbe teşebbüsü durdurmadı.

YÜKSEKÖĞRETİMDE BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE DEVAM EDİYOR: Yükseköğretim kurumlarında bir taraftan başta FETÖ olmak üzere bütün terör örgütleriyle mücadele devam ediyor. Diğer taraftan da eğitim öğretimdeki nitelik kaybının yaşanmamasının şartlarını, tedbirlerini oluşturuyoruz.

EBEVEYNLERİN GÖNÜLLERİ RAHAT OLSUN: Yükseköğretim camiasının ve üniversitelerde eğitim öğretim gören öğrencilerin ebeveynlerinin gönülleri rahat olsun. Yükseköğretim Kurulu olarak eğitim öğretimde bu ihraçların zaaf oluşturmaması için gerekli bütün tedbirleri alıyoruz, almaya da devam edeceğiz.

17-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş