Arama sonuçları

YÖK’ten yeni burs programı: Türkoloji

YÖK’ten yeni burs programı: Türkoloji

YÖK’ten yeni burs programı: Türkoloji. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yurtdışındaki Türkoloji bölümlerine olan ilgiyi artırmak ve nitelikli yabancı öğrencileri yurtdışındaki Türkolojilere çekebilmek amacıyla yeni bir burs programı başlattı.

YÖK'TEN YENİ BURS PROGRAMI: TÜRKOLOJİ

YÖK, geçtiğimiz günlerde doktora tez aşamasında olan devlet üniversitelerindeki araştırma görevlilerinin araştırmalarının bir bölümünü dünyanın saygın üniversitelerinde yapabilmelerini destekleme amacıyla "YÖK-YUDAB"ı başlatmıştı. Bu kez de yurtdışındaki Türkoloji programlarını desteklemek üzere "YÖK-Türkoloji" burs programını hayata geçirdi.

TÜRKOLOJİ SİZİ ÇAĞIRIYOR

YÖK'ün, Türkoloji programı bulunan ülkelerde üniversite adaylarına yönelik olarak başlattığı bursun sloganı "Türkoloji Sizi Çağırıyor" olarak belirlendi. Programın hedefi, yurtdışındaki üniversitelerde bulunan Türkolojileri güçlendirmek ve bu programlara başarılı gençleri çekebilmek olarak açıklandı.

EN BAŞARILI 5 ÖĞRENCİ 12 AY DESTEKLENECEK

Burs kapsamında yurtdışındaki Türkoloji lisans programlarında her sınıftan en başarılı beş öğrenci, öğrenimi süresince yılda 12 ay desteklenecek.

BURS İÇİN KİMLER BAŞVURABİLİR?

"YÖK-Türkoloji Bursu"ndan yararlanabilmek için aranan özellikler şöyle:

-TC vatandaşı olmamak

-Kendi döneminde programa yerleşen ilk on öğrenci arasında olmak.

-Burstan yararlanmaya devam edebilmekiçin her dönem aldığı bütün derslerden başarılı olmak.

YÖK, bu bölümlerden mezun olan öğrencilere Türkiye'de doktoralarını yaptırarak kendi ülkelerinde mezun oldukları üniversitelerin Türkoloji bölümlerinde akademisyen olmalarını amaçlıyor

KİMLER BAŞVURABİLECEK?

Programdan yararlanmak için başvuran üniversiteler arasında ilk etapta Kosova Priştine Üniversitesi Türkoloji bölümü ile Sudan'daki üniversitelerinin Türkoloji bölümleri başvuruları kabul edildi. 

YÖK BURSLARI NEDİR?

Daha önce yurtiçinde temel bilimler, ziraat, su ürünleri programlarına ilk üç sırada yerleşen öğrencilere burs vermeye başlayan YÖK, daha sonra Türkiye'nin geleceği açısından öncelikli 100 alanda 2000 doktoralı öğretim elemanı yetiştirmeye yönelik 100/2000 burs programını başlatmıştı.

01-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş