Arama sonuçları

YÖK’ün rektör ilanına cevap verenler hangi üniversiteleri istedi?

YÖK’ün rektör ilanına cevap verenler hangi üniversiteleri istedi?

YÖK’ün rektör ilanına cevap verenlerin talebi deniz kenarındaki üniversiteler oldu. Rektör adayları en fazla İzmir üniversiteleri ile Yalova Üniversitesi'ne ilgi gösterdi. 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK)  Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile rektörlük seçimlerinin kaldırılmasının ardından 19 üniversite için rektör aday adaylığı başvuru ilanı yayımlamıştı.

Bu üniversiteler arasında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından rektörlük seçimlerinin ertelendiği 17 üniversite ile birlikte İzmir’de yeni kurulan iki devlet üniversitesi de vardı.

Rektör adayları başvurularını 28 Kasım’a kadar yaptı. Başvurular arasında en yoğun ilgiyi görenler arasında İzmir’de yeni kurulan iki üniversite de yer aldı. İzmir Demokrasi Üniversitesi’ne rektör olmak için başvuranların sayısı 43 olurken, İzmir Bakırçay Üniversitesi’ne 28 aday başvurdu. Yalova Üniversitesi 40, Çankırı Karatekin Üniversitesi de 30 başvuru ile en çok ilgi gören üniversiteler arasında.

EN AZ İLGİ SİİRT ÜNİVERSİTESİ’NE OLDU

YÖK’ün rektör ilanına en az ilgi Siirt Üniversitesi ile gösterildi. Bu üniversiteye rektör olmak için  4 aday başvurdu. Hakkari Üniversitesi 8, Bitlis Eren Üniversitesi 9, Batman Üniversitesi 10 başvuru ile az ilgi gören üniversiteler arasında yer aldı.

19 üniversitedeki rektörlük seçimleri için aday adayı olanların toplam sayısı 358 oldu.

NASIL REKTÖR ATANACAK?

9 Ekim 2016 gecesi 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayımlanarak devlet üniversitelerinde rektörlük seçimleri kaldırılmıştı. Yeni sisteme göre YÖK, en az 3 yıl profesörlük yapmış 3 ismi seçip, Cumhurbaşkanına önerecek, Cumhurbaşkanı da içlerinden birini rektör olarak atayacak. Bir ay içinde atama yapılmaz ve YÖK de 2 hafta içinde yeni isim önermezse Cumhurbaşkanı doğrudan bir ismi rektör olarak atayacak.

Rektör adayları listesine ulaşmak için tıklayınız

 

 

20-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş