Arama sonuçları

Yönetici atamaları değişti: Yazılı sınav yüzde 80 etkili

Yönetici atamaları değişti: Yazılı sınav yüzde 80 etkili

Yönetici atamaları değişti: Yazılı sınav yüzde 80 etkili. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmasına dair bir yönetmelik yayımladı.

YÖNETİCİ ATAMALARI DEĞİŞTİ: YAZILI SINAV YÜZDE 80 ETKİLİ

Resmi Gazete'de yayınlanan değişiklik ile müdür ve müdür yardımcılığı görevlendirmelerinde yazılı sınav ağırlığı, yüzde 80 olurken, sözlü sınav ağırlığı ise yüzde 20 oldu. Yazılı sınavı ise ÖSYM yapacak.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, yönetici atamalarındaki değişikliği şöyle değerlendirdi:

“MEB Yönetici atama yönetmeliğinde yapılan kısmi değişiklikle yazılı sınav-mülakat oranının yüzde 80-20 olarak revize edilmesi ve sınavın ÖSYM tarafından yapılacak olması olumlu adım. Aslolan, adaletsizliğin aracı olan mülakatın toptan kaldırılmasıdır.

Ayrıca 2023 Vizyon Belgesi’nde taahhüt edilen, okul müdürlüğünün ikinci görev olmaktan çıkarılıp kadroya alınması için de kanuni düzenleme ivedilikle gerçekleştirilmeli ve kadroya geçişler mutlaka merkezi̇ yazılı sınavla yapılmalıdır.

Aksi bir durum, yani, “aşil tendonlarını” ödüllendirecek şekilde, kul hakkı yiyerek göreve getirilmiş olanların kadroya geçirilerek statüye kavuşturulması asla kabul edilemez. Böylesi bir tutum, yıllardır yaşanan gayri ahlaki süreci onaylamak ve bir ortağı demektir.

MEB artık hak ve ahlak anlayışının katledildiği inisiyatiflerle değil, eğitim çalışanlarını huzurlu kılacak liyakat ve adaletin esas alındığı icraatlarla anılmalıdır.

NELER DEĞİŞTİ?

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliği şöyle:

SINAVI ÖSYM YAPACAK


‘Müdür ve müdür yardımcısı olarak ilk defa görevlendirilecekleri belirlemek amacıyla Bakanlık Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce test usulü ile yazılı sınav yapılır’ cümlesine ‘Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’nca’ ibaresi de eklendi. Yani yönetici sınavlarını MEB’in yanı sıra ÖSYM de yapabilecek.

YAZILI SINAV KONULARI DA DEĞİŞTİ

Eskiden yüzde 10 etkisi olan ‘Genel Kültür’, ‘Genel Kültür ve Genel Yetenek’ başlığı altında yüzde 35’e çıkarıldı. Ayrıca Eğitim Bilimleri’nin de yüzde 35 etkisi olacak. Yüzde 40 gibi olan ‘Mevzuat’ın ağırlığı yüzde 10’a düştü.  Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi eskisi gibi yüzde 10. ‘Değerler eğitimi’ ile ‘Eğitim ve öğretimde etik’ yine yüzde 5 etkili.Yüzde 10’ar etkiye sahip ‘Okul yönetimi ve halkla ilişkiler’ ile Türkçe ve dil bilgisi ve yüzde 5 etkili ‘Resmî yazışma kuralları ve protokol kuralları’, ‘Yaşam becerileri ve sosyal etkinlik’ başlıkları ise kaldırıldı.

SÖZLÜ SINAVIN ETKİSİ AZALDI

'Yazılı ve sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür olarak ilk defa görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adayların görevlendirmeye esas puanları; yazılı sınav puanının yüzde 60’ı ile sözlü sınav puanının yüzde 40’ı dikkate alınarak belirlenir’ ibaresindeki rakamlar değiştirildi. Yazılı sınavın yüzde 60 olan etkisi 80’e çıkarıldı. Sözlü sınavın yüzde 40 katkısı ise 20’ye düşürüldü. Böylece eğitimcilerin eleştirilerine neden olan sözlü sınavın etkisi azaltıldı. Ancak eğitimciler mülakatın tamamen kaldırılmasını istiyor.

12-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş