Arama sonuçları

YTB'den yurt dışındaki vatandaşlar için 5 burs programı

YTB'den yurt dışındaki vatandaşlar için 5 burs programı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında yaşayan vatandaşları desteklemek ve başarılı gençleri ödüllendirmek amacıyla 5 alanda burs programı başlattığını duyurdu.

YTB'den yapılan yazılı açıklamada, yurt dışında yaşayan Türk toplumunun akademik gelişimine yardımcı olacak ve başarılarının destekleneceği programların, Türkçe ve Türk kültürünün öğrenilmesine de katkı sağlayacağı belirtildi.

YTB'nin, yurt dışında yaşayan vatandaşların eğitim, kültür ve akademik hayatlarına katkı sağlamak ve başarılarını desteklemek amacıyla her yıl farklı alanlarda burs programları ilan ettiği aktarılan açıklamada, Türk toplumunun bulundukları ülkelerdeki akademik ve entelektüel hayata katılmalarına yardımcı olan programların, aynı zamanda Türkçe ve Türk kültürünün öğrenilmesine büyük katkı sağladığı kaydedildi.

40 YAŞINDAN GÜN ALMAMIŞ VATANDAŞLAR BAŞVURABİLECEK

Açıklamada, yurt dışındaki çocuk yaştaki vatandaşlara ana dillerini ve kültürünü öğretecek insan kaynağının oluşmasına katkı sağlamak amacıyla "Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı" geliştirildiği bildirildi.

Programa yurt dışında oturum hakkına sahip 40 yaşından gün almamış Türk vatandaşları, mavi kartlılar ve çifte vatandaşların başvurabileceği aktarıldı.

Başvurusu kabul edilen adayların, aldıkları eğitimlerin ardından yaşadıkları ülkelere giderek Türkçe'nin ve Türk kültürünün öğretilmesinde çalışmalar yürüten kurumlarda önemli rol oynayacağı belirtildi.

11-05-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş