Arama sonuçları

YTB'den yurtdışındaki vatandaşlar için iki yeni burs programı

YTB'den yurtdışındaki vatandaşlar için iki yeni burs programı

YTB'den yurtdışındaki vatandaşlar için iki yeni burs programı. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurtdışında yaşayan Türk çocukları için Türkçe öğreticileri yetiştirmek ve yüksek lisansla doktora yapan vatandaşları desteklemeye yönelik iki ayrı burs programı ilan etti.

YTB'den yapılan yazılı açıklamaya göre  YTB yurtdışında yüksek lisans ve doktora yapan vatandaşlara da destek veriyor.

YTB'DEN YURTDIŞINDAKİ VATANDAŞLAR İÇİN İKİ YENİ BURS PROGRAMI

Bu kapsamda YTB, Türk çocuklarına eğitici yetiştirmek için "Yurtdışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı" ile "Yurtdışı Vatandaşlar Tez Araştırma Bursu Programı"nı başlattı.

Söz konusu programlara başvurular 15 Nisan- 15 Haziran tarihlerinde https://www.ytb.gov.tr/turkceylp/ ve www.ytb.gov.tr/yvburslari adreslerinden alınacak.

YURTDIŞINDAKİ TÜRK ÇOCUKLARI İÇİN TÜRKÇE ÖĞRETİCİLERİ YETİŞECEK

Yurtdışındaki Türk çocuklarına Türkçe ve Türk kültürünün doğru, etkin şekilde öğretilmesinde önemli rol oynayacak "Yurtdışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı"ndan mezun olacak öğrenciler, edindikleri bilgi ve donanımla gelecek nesillere ana dilini ve kültürünü öğretecek kadroları oluşturacak.

Programa yurtdışında oturum hakkına sahip 40 yaşından gün almamış Türk vatandaşları, mavi kartlılar ve çifte vatandaşlar başvurabilecek. Başvurusu kabul edilen adaylar Türkiye'de iki yarıyıl eğitim aldıktan sonra ikamet ettikleri ülkedeki bir eğitim kurumunda staj ve tez dönemini kapsayacak dört yarıyılı da tamamlamalarının ardından mezun olacak.

Programa kabul edilen öğrencilerin üniversite eğitim harçları YTB tarafından karşılanacak ve adaylara aylık burs ve barınma desteği de verilecek.

YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA YAPAN YURTDIŞINDAKİ VATANDAŞLARA BURS DESTEĞİ

Yurt dışında yaşayan vatandaşların akademik çalışmalarını desteklemek amacıyla ilan edilen "Yurt Dışı Vatandaşlar Tez Araştırma Burs Programı" ile Türk toplumunun bulunduğu ülkelerin akademik ve entelektüel birikimine katkı sunmanın yanı sıra ana vatanlarından ayrı yaşayan vatandaşların sorunları hakkında yapılan akademik araştırmaların sayı ve niteliğinin artırılması hedefleniyor.

15-04-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş