Arama sonuçları

YTÜ öğrencilerinden ‘Millet Bahçesi’ protestosu

YTÜ öğrencilerinden ‘Millet Bahçesi’ protestosu

YTÜ öğrencilerinden ‘Millet Bahçesi’ protestosu. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin (YTÜ) Davutpaşa Kampusu’na ‘Millet Bahçesi’ yapılması kararına üniversiteliler ve çevreciler tepki gösteriyor. Öğrenciler sosyal medyada “YTÜmilletbahçesiolmasın” etiketiyle bu kararı protesto etti. 4 Ağustos’ta da öğrenciler kararı protesto için buluşacak.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kampusu’na Millet Bahçesi yapılması kararı eleştiri ve protestolara neden oldu. Öğrenciler 4 Ağustos’ta Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda toplanarak kampuslarına sahip çıkacaklarını duyurdu.

 

YTÜ ÖĞRENCİLERİNDEN ‘MİLLET BAHÇESİ’ PROTESTOSU  

 

Üniversite yönetimi geçen mart ayında öğrencilerine mail atarak Davutpaşa Kampusu’nun Millet Bahçesi olarak düzenleneceğini ve halka açılacağını duyurdu. 5 Eylül’de yapılacak ihale öncesi öğrenciler de “YTÜmilletbahçesiolmasın” etiketi altında sosyal medyada bir araya geldi.  Öğrenciler attıkları twitlerle kısa sürede Türkiye gündeminin üst sıralarına oturdular.

ÖĞRENCİLER NE DİYOR?

Öğrencilerin twitlerinden bazıları şöyle:

“Orta bahçemizde çok oturmak istiyorsanız kazanıp gelebilirsiniz”

“Öğrenci kartımızı unuttuk diye terörist muamelesi görüp güvenlik açısından alınmadığımız kampüse şimdi herkes elini kolunu sallayıp girecek, öyle mi?”

“Betonlaşmanın bahanesi millet bahçesi olmuş. Salın bizi yeter artık ya” 

 

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ: KARALAMA KAMPANYASI

 

Öğrenciler üniversite yönetiminin Millet Bahçesi’ne karşı çıkılmasını “kasıtlı algı oluşturmak” ve “karalama kampanyası” olarak değerlendirdiğini söyleyen öğrenciler, “Biz betonlaşma istemiyoruz” diyor.

Öğrenciler, Davutpaşa Kampusu içerisinde binlerce ağacın yanı sıra başta Kanuni Sultan Süleyman olmak üzere bir çok padişahın kullandığı Otağ-ı Hümayun ve kışla binası (taş bina) gibi çeşitli tarihi yapılar bulunduğunu hatırlatıyor. Yeni öğrenciler kampustan Sultanahmet’e kadar giden bir dehliz olduğunu da hatırlatıyor.

 

DAVUTPAŞA KAMPUSU TARİHİ

Üniversitenin internet sitesinde ise Davutpaşa Kampusu ile ilgili şu bilgiler yer alıyor:

Kışlanın bulunduğu alandaki askeri yerleşimin Bizans dönemine kadar uzandığı; bölgenin, askeri ve saray törenlerine hizmet eden konumda olduğu; İstanbul'un alınması sırasında da askerin konaklamasına hizmet verdiği ve Sultan Mehmed'in otağının burada kurulmuş olduğu söylenir.

Bu işlevler Osmanlı döneminde de sürdürülmüş, bölge 15.yy'dan itibaren saray ve askeri törenlere hizmet veren bir alan olmuştur. Davutpaşa Kışla'sı, II.Mahmud'un (1808-1839) Yeniçeri Ocağı'nı tamamen ortadan kaldırarak yerine oluşturduğu Asakir-i Mansure-i Muhammediye adlı orduya kışla olarak yapılmıştır. Mimarı Krikor Balyan olduğu tahmin edilen yapının 1826-1827 yılında başlanan inşaatı 1831-1832'de bitirilmiştir. Kışla, Balkan Savaşı sırasında onarılarak göçmenlerin barınması için kullanılmış, I.Dünya Savaşı sırasında ise bir askeri hastane açılmış ve hastane 1920'de kapatılmıştır. Özgün işleviyle günümüze ulaşan Davutpaşa Kışlası, Yıldız Teknik Üniversitesi mülkiyetine verilmesi (1999 yılında) ile askeri işlevini tamamlayarak, eğitime hizmet veren kışla yapıları arasına katılmıştır.

 

03-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş