Arama sonuçları

Yükseköğretimde kalite için Fransa ile protokol

Yükseköğretimde kalite için Fransa ile protokol

 

Yükseköğretimde kalite için Fransa ile protokol. YÖKAK ile Fransa Araştırma ve Yükseköğretim Değerlendirme Kurulu (HCERES) arasında yükseköğretim kalite güvencesi ve değerlendirme alanında iş birliğini geliştirmek için protokol imzalandı. İmzalar Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas ile HCERES Başkanı Prof. Dr. Michel Cosnard arasında atıldı.

YÖKAK'tan yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Elmas'ın temmuz ayında HCERES'e gerçekleştirdiği çalışma ziyaretinin ardından iki ulusal kalite güvencesi kuruluşu arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla Ankara'da toplantı gerçekleştirildi. 

Toplantıya YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, HCERES Başkanı Prof. Dr. Michel Cosnard ile YÖKAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım, HCERES Uluslararası İlişkiler Direktörü Prof. Dr. François Pernot, YÖKAK Kurul Üyeleri ve danışmanları katıldı.

YÜKSEKÖĞRETİMDE KALİTE İÇİN FRANSA İLE PROTOKOL

Toplantıda, YÖKAK Başkanı Elmas ve HCERES Başkanı Cosnard tarafından Türk ve Fransız yükseköğretim sistemlerindeki kalite güvencesi yaklaşımlarını içeren sunumlar yapıldı.

Toplantıda, kurumsal dış değerlendirme ve program akreditasyonuna ilişkin uygulamalar tartışıldığı ve olası iş birliği alanları değerlendirildi. Ardından da YÖKAK ve HCERES arasında, yükseköğretimde kalite güvencesi sistemi alanında işbirliği protokolü imzalandı.

UZMAN HAREKETLİLİĞİ İLE DEĞİŞİM OLACAK

Söz konusu protokolde, yükseköğretim kurumlarında eğitim öğretim ve araştırma süreçlerinin değerlendirilmesine yönelik deneyim ile yaklaşımların karşılıklı paylaşılması, Türkiye'de ve Fransa'da ortak kurumsal dış değerlendirme ve akreditasyon çalışmalarının yürütülmesi, değerlendirici ve uzman hareketliliği ile değişimini teşvik etme başlıkları yer alıyor. 

Açıklamada, toplantının ardından HCERES yetkililerinin YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ı da ziyaret ederek, yükseköğretimde kalite güvencesi alanında gerçekleşecek deneyim paylaşımından duydukları memnuniyet aktarıldı.

 

11-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş