Arama sonuçları

Yurtdışı okullar Maarif Vakfı denetiminden geçecek

Yurtdışı okullar Maarif Vakfı denetiminden geçecek

Türkiye Maarif Vakfı (TMV) mütevelli ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet, inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Kanada’ya gitti. Toronto'da Türk sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileriyle bir araya gelen heyette TMV Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Aşkın Asan, Mütevelli Heyet Üyesi Hasan Taşçı ile Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çaltılı yer alıyor.

İlk olarak Toronto’daki Türk STK’ların başkanları ile toplanan heyet, daha sonra Kuzey Amerika Milli Görüş Teşkilatı Merkezi’nde Türk toplumu ile bir araya geldi. Prof. Dr. Asan, burada düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye Maarif Vakfının tamamen yurtdışına yönelik faaliyet göstermek üzere kurulduğunu söyledi.

YURTDIŞINDA TÜM TÜRK OKULLARI DENETLENECEK
Yurtdışında Türk okulu adı altında eğitim kurumu açmak isteyenlerin Maarif Vakfı tarafından kontrol edileceğini söyleyen Prof. Dr. Asan, "Hangi okul 'Ben Türk okuluyum' diyorsa veya ‘Turkish school’ ifadesini kullanmak istiyorsa orada bir kontrol mekanizması olacak ve Maarif Vakfının denetiminden geçecek. Yani Türkiye Maarif Vakfı bir devlet projesidir" ifadesini kullandı.

Asan, vakfın stratejik öncelikleri arasında ABD ile birlikte Kanada’nın da bulunduğunu vurgulayarak, "Bu manada, Maarif Evleri dediğimiz proje ile okul ve yurt projelerinin gerekli işlemlerden sonra hayata geçirilmesi söz konusu. Bizim, uluslararası eğitim arenasında çok iyi bir okul ve marka olma hedefimiz var" diye konuştu.

Bu blog AA abonesidir.

10-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş