Arama sonuçları

Yurtdışı üniversite mezunları 'denklik' çözümü bekliyor

Yurtdışı üniversite mezunları 'denklik' çözümü bekliyor

Yurtdışında yükseköğrenim gören öğrenci sayısı 100 bini aşıyor. Her yıl binlerce genç istedikleri bölümlere yerleşemedikleri ya da daha iyi bir eğitim almak için yurtdışında üniversite seçeneğini kullanıyor. Ancak birçok öğrenci YÖK’ten diploma denkliği almakta sorun yaşadıklarını anlatıyor ve sorunlarının çözülmesini umuyor. Yurtdışı yükseköğretim kurumlarında yabancı veya Türk vatandaşı herkes meslek icrası ve akademik eğitimini sürdürmek istiyorsa mutlaka denklik belgesi almak zorunda. Ancak mezuniyetin ardından bu kez denklik sorunu bekliyor. İster Oxford’tan, isterseniz de Stanford’tan mezun olun bu belgeyi edinmelisiniz. Denlik alabilmeniz için gittiğiniz okul ve programın YÖK tarafından tanınması gerekiyor. 

DİPLOMA DENKLİĞİ İÇİN ÇÖZÜM BEKLİYORLAR

Yurtdışı yükseköğretim kurumlarında önlisans ve lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra Türkiye’ye gelen ve denklik engeline takılan öğrenciler sorunlarına çözüm arıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz 23 Mart’ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaptığı açıklamada “denklik ve diplomalar konusunda gerekli talimatı verdim” ifadelerinin ardından 8 ay geçmesine rağmen bir gelişme olmamasına tepkili. Kimi ÖSYM’nin tercih kılavuzunda yer almasına rağmen aradan yıllar geçince mezun oldukları üniversitelere denklik verilmemesinden şikayetçi kimi ise mezuniyet alanlarının Türkiye’de tanınmamasından ya da tamamen farklı bir alan olarak kabul edilmesinden. 

YENİ DÜZENLEMELER YAPILDI

YÖK Denklik Birimi son dönemde adayların mağduriyetlerinin önüne geçmek ve süreci hızlandırmak amacıyla önemli düzenlemeler yaptı. İşte onlardan bazıları:

- YÖK, diploma denkliğinde gecikmelerden dolayı yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmek için diploma teyit yazılarını ilgili ülkelerdeki temsilciliklerden adayların kendilerinin almasına karar verdi. 1 Eylül’den itibaren uygulanmaya başlayacak düzenlemeye göre, denklik başvurusunda bulunacak tüm adayların ddiploma teyit yazılarını ilgili ülkedeki dış temsilciliklerden temin etmelerinin ardından YÖK’e teslim etmeleri gerekiyor.

- Geçtiğimiz yıl alınan kararla tıp alanında yılda altı kere STS yapılırken diğer sağlık alanlarında bir kez yapılıyordu. Fizyoterapi, ergoterapi, diş hekimliği gibi alanlarda da yazılı seviye tespit sınavına muadil olarak ilmi hüviyet tespiti  sınavları düzenlenecek. Bu sağlık alanlarında ilmi hüviyettespiti sınavları üniversitelerde, bir yıl içinde toplamda beş kez yapılacak.

- Yurtdışında olup YÖK’e diploma denkliği başvurusunda bulunan ve hakkında Seviye ve Yeterlilik Belirleme Sistemi (SYBS) işlemlerinden ‘lisans tamamlama’ kararı çıkanlardan,  lisans tamamlama uygulamasında ‘yaz okulu’ eğitimi alarak da öğrenim görmek isteyenler,Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararıyla yerleştirildiği ilk üniversitenin onayıyla bu eğitimi görebilecek.

MEZUNLAR TEPKİLİ

Yurtdışı diploma 'denklik mağdurları' imza kampanyaları ve sosyal medya paylaşımlarıyla seslerini duyurmayı bekliyor. İşte mezunların paylaşımlarından bazıları: 

Avrupa'da ve Dünya'nın değişik bölgelerinde okumuş ve okuyan 10 binlerce Türk Vatandaşı öğrenciler olarak, STS (seviye tespit sınavı) gibi bir ön koşulla, bugün Avrupa Birliği'ne aday ülkemizin, birliğe dahil olan veyahut başka bir ülkenin eğitim sistemini yargılamasını istemiyoruz. Bununla beraber Lizbon Sözleşmesi’ni kabul eden Türkiye'nin, özellikle sözleşmeye dahil üye ülkelerden hak edilen ve karşılıklı onaylanan diplomalara karşı neden bir ön yargıya girdiğini anlamıyoruz! Hakettiğimiz diplomalar ECTS -European Credit Transfer System (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) 'ne ve Europass standartlarına uyumlu olup yine tüm Avrupa ülkelerinde rağbet edilip, geçerli iken ülkemizin; kendi vatandaşlarına uyguladığı bu (-yurt dışında okuma!) politikasını derhal gözden geçirmesini istiyoruz.

Bulgaristan mezunu Mühendisler hala denklik bekliyor. Sözünüzü tutunuz.

Gereğinin yapılması için daha kimden yanıt beklicez? Donald Trump’tan mı? 8 AY geçti 8 AY! 
Yurtdışı mezunu binlerce insan ve ailesi, keyfinizin gelmesini bekliyor!

Denklik meselesinde yapılan yanlış halen sürmekte. YÖK yüzünden ülkemize faydalı olucak iken yurt dışına gitmek zorunda kalıyoruz YÖK’ün yaptığı zulüm yüzünden beyin göçü oluşuyor.

Denklik konusunda da yanlıştan dönülmesini ümit ediyor ve bekliyorum.

Mart ayında Sn @RT_Erdogan talimat vermişti.Üzerinden aylar geçmesine rağmen kimseden resmen çıt yok.

Ağzınızdan çıkan tek bir kelimeyle TEOG kalktı. Binlerce genci mağdur eden denklik sınavınıda kaldırın. Talimat vermiştiniz Sn. @RT_Erdogan

Bu talimat mart ayında verildi.Ne zaman harekete geçilecek lütfen sorun. Denklik bekleyenlerin hali ne olacak?

Diploma denklik mağdurları kendi ülkelerinde perişan haldeler kims3nin umrunda değil sadece seçim zamanında bir haftalığına insan yerine koyuyorlar bizi seçim bitince düşünmeye devam  kimin umrunda?!

Okuduk geldik yarınlarımız olmadı ne yapacağız? Hangi yarınlar 63000 kişi denklik bekliyor?

Diploma denklik konusunda bu hükümet çok söz verdi ama hiçbirini yerine getirmedi. 

20-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş