Arama sonuçları

Yurtdışında da üniversite alternatifi var

Yurtdışında da üniversite alternatifi var

Yurtdışında üniversite seçeneği de var. Geçtiğimiz mart ayında yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) ardından üniversite sınavlarının ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) geçtiğimiz hafta sonu tamamlandı. 

Hem LYS hem de okul notlarının da eklendiği YGS yerleştirme puanları ve başarı sıraları 11 Temmuz'da açıklanacak. Ancak sınavlardan istedikleri puanları alamayacağını düşünen ve alternatif arayan gençler ve aileleri yurtdışında üniversite seçeneğini de değerlendirmeye aldı. 

YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTE SEÇENEĞİ 

Birçok öğrenci ise zaten lise yıllarında üniversite eğitimini yurtdışında sürdürmeye karar verdiği için üniversite sınavlarına girmedi. Ancak sınava giren ve alacakları puanlarla istedikleri bölümlerde okuyamayacaklarını düşünenler için ise yurtdışı da bir alternatif olarak değerlendirilmeye alındı. 

ABD: Öğrenim ücretleri devlet üniversitelerinde 8 bin ile 25 bin, özel üniversitelerde ise 20 bin ile 50 bin ABD doları arasında değişiyor.

ALMANYA: Devlet üniversiteleri yıllık 300 ile 600 Euro arasında değişen harç alıyor. Özel üniversitelerde dönemlik ücretler ortalama 3 bin Euro. Bazı programlarda bu rakam yıllık 30 bin Euro’yu bulabiliyor.

AVUSTRALYA: Yüksekokul ve sertifika programları 7 bin ve 20 bin Avustralya doları. Akademik hazırlık programları 9 bin ile 14 bin Avustralya doları arasında değişiyor. Lisans programları yıllık 14 bin ile 36 bin Avustralya doları arasında.

AVUSTURYA: Yıllık öğrenim ücretleri 800 ile 1500 Euro arasında.

BELÇİKA: Yıllık öğrenim ücreti 600-700 Euro arasında değişiyor.

DANİMARKA: İngilizce lisans programlarının ücretleri 6 ile 16 bin Euro arasında. Danishdilindeki programlar ücretsiz.

ESTONYA: Lisans eğitim ücreti yıllık 2 bin 500 TL ile 5.500 Euro arasında değişiyor. Ama İngilizce tıp programlarında ücret 11 bin Euro’yu aşıyor.

FRANSA: Yıllık öğrenim ücreti 175 ile 550 Euro arasında değişiyor

HOLLANDA: Lisans programlarında ücretler 6 bin ile 15 bin Euro arasında öğrenim ücreti ödeniyor.

İNGİLTERE: Hazırlık programı 8 bin ile 12 bin Pound arasında değişirken, lisans programları 9 bin ile 25 bin Pound arasında.

İTALYA: Devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti yıllık 1000 ile 3 bin 500 Euro arasında. Özel üniversitelerde ücretler yıllık 9 bin ila 24 bin Euro arasında.

KANADA: Öğrenim ücretleri  9 ile 35 bin Kanada doları arasında değişiyor.

MACARİSTAN: Yıllık öğrenim ücretleri 5 bin ile 17 bin Euro arasında.

 

 

21-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş