Arama sonuçları

Yurtdışında lise eğitimi 18 bin dolardan başlıyor

Yurtdışında lise eğitimi 18 bin dolardan başlıyor

Türkiye'de özel okul ücretlerinin yüksekliği, velileri yurt dışında da arayışa yöneltiyor. Türkiye'de yüzde 20'ye varan artışlarla 113 bin liraya kadar dayanan liselerin yıllık maliyeti, yurt dışında da 18 bin dolardan başlayıp 120 bin dolara kadar çıkıyor. Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Koordinatörü Aslıhan Özenç, Türkiye'deki özel okul ücretlerinin yüksekliğinin velilerin yurtdışı alternatifleri düşünmesine sebep olduğunu söyledi. 

"Kanada'daki devlet okullarında öğrenciler, yüksek akademik standartlara sahip eğitimi, konaklama, yemek ve sigorta dahil bir yıllık tüm masrafları Türkiye'deki birçok özel okulun ücretine yakın bir ücrette alabiliyor" diyen Özenç, Türkiye'deki orta öğretim müfredatının sıkça değiştirilmesi ve sınav sisteminin velilerde yarattığı memnuniyetsizliğin de yurtdışına lise seviyesinde giden öğrenci sayısında artışa neden olduğunu söyledi. İşte Özenç’in açıklamaları:

VELİLER ÇOCUKLARININ DÜNYA VATANDAŞI OLARAK YETİŞMESİNİ İSTİYOR: Veliler, çocuklarının hayatlarının ilerleyen dönemlerinde dünyanın istedikleri yerinde hayatlarını sürdürebilecek donanımda, dünya vatandaşı olarak yetişmesini istiyor, iletişim ve ulaşım alanlarındaki kolaylıklar da velilerin çocuklarını daha rahat yurtdışına göndermesini sağlıyor. 

YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNDE AVANTAJ SAĞLIYOR: Uluslararası lise eğitimi, yurtdışında üniversite eğitiminde bazı avantajlar sağlıyor.  Öğrenci bulunduğu ülkedeki eğitim sistemine, kültüre, sosyal alışkanlıklara alışırken, İngilizcesini de ileri bir seviyeye taşır. Eğitim almak istediği ülkedeki üniversite sistemi ile uyumlu bir lise sisteminden çıkarak sene kaybetmeden yüksek öğrenimine başlar. Lise eğitimi sırasında üniversite hayatında kendisi için gerekli olacak araştırma yöntemleri, ileri düzey yazma teknikleri gibi akademik beceri kazanır. Ders programını üniversitede eğitim almak istediği alana göre şekillendirebilir, lisans düzeyinde dersler alabilir. Üniversite başvuruları için gereken sınavlara en iyi şekilde hazırlanır.

ÖĞRENCİLERİN HAZIRLIKLI OLMASI GEREKİYOR: Yurtdışında lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin, bu sürece hem akademik hem de kişisel olarak hazırlıklı olması gerekiyor. Seçenekler oluşturulurken, öğrencinin üniversitede hangi dalda eğitim almak istediği, ilgilendiği sanat ya da spor branşları, hobiler, lokasyon, konaklama ya da kampüsle ilgili tercihler, İngilizce seviyesi, eğitim dışı etkinlikler ve bütçe göz önünde bulunduruluyor.

ÖĞRENCİLERİN OLGUNLUK KAZANMASINA YARDIMCI OLUYOR: Yurtdışında lise eğitimi planlanan yıllardan önce, kısa süreli yaz okulu programların öğrenciye hem aileden ayrı kalma, sorumluluk alma ve yurt dışında yaşama deneyimi kazandıracağını hem de İngilizcesini yeterli seviyeye getirmesine yardımcı olacaktır. Yurtdışında lise eğitimi her şeyden önce öğrencilerin daha erken yaşta sorumluluk alarak olgunluk kazanmasına yardımcı oluyor.

İNGİLİZCE SEVİYELERİ GELİŞİYOR: Öğrencilerin İngilizce seviyeleri en iyi şekilde gelişiyor. Sonrasında üniversite eğitimlerini de yurt dışında almak isteyen öğrenciler, bulundukları ülkenin eğitim sistemi içerisinde en doğru şekilde lise yıllarından itibaren çok kültürlü, çok uluslu bir ortamda sosyal donanım kazanmış olur.

ÇOK YÖNLÜLÜĞE ÖNEM VERİLİYOR: Yurtdışındaki orta öğretim kurumlarında öğrencilerin diğer alanlardaki gelişimlerine, çok yönlülüğüne de önem veriliyor. Öğrencilere, entelektüel altyapısını geliştirecek, kültürel zenginliği artıracak faaliyetler, kariyer aktiviteleri, sosyal sorumluluk projelerinde yer alma fırsatları, uygulanabilir eğitim için gerekli olan laboratuvar, atölye ve diğer yaratıcı ortamlar sunularak eğitimleri daha verimli hale getirilir.

ARA SINIFLARDA DA BAŞLAYABİLİR: Yurtdışında lise eğitimi almak isteyen bir kişi ara sınıflardan da okula başlayabilir. Lise eğitiminin tamamını yurt dışında alan öğrencilerin 2013-2014'te yapılan düzenleme ile herhangi bir sınava girmeden üniversitelere başvuru yapabiliyor,kabul kriterlerini sağlamaları halinde bölüme kabul ediliyor. Kabul kriterlerini üniversiteler belirliyor.

İNGİLİZCE KONUŞULAN ÜLKELER ÖN PLANDA: Lise eğitiminde özellikle İngilizce konuşulan ülkeler ön plana çıkıyor. İngiltere, Kanada ve Amerika en çok tercih edilen ülkeler arasında. Bu ülkeler aynı zamanda akademik çeşitliliğin en fazla olduğu, yüksek öğrenimde de da uluslararası alanda lider konumda olan ülkeler. Kampüslerde uluslararası öğrenci oranlarının yüksek olması, yabancı öğrencilerin uyumunu kolaylaştırmaktadır. Genel olarak yüksek eğitim standartları, güvenli çevre, 18 yaş altı öğrencilerin güvenlik ve bakımları konusunda yerleşmiş standartlar, uluslararası tanınırlığı olan lise diplomaları tercih sebeplerinin başında gelmektedir.

18 BİN DOLARDAN BAŞLIYOR: Yurtdışında lise eğitiminin bedeli 18 bin dolardan başlayıp 120 bin dolara kadar çıkıyor. Elit ve köklü yatılı okul geleneğini temsil eden İngiltere ve İsviçre gibi ülkeler, maliyetlerin en yüksek olduğu seçenekler. Ülkelere göre yıllık eğitim ve yatılı kalma bedelleri farklılık gösteriyor. İngiltere'de yıllık toplam maliyet 20 bin ila 40 bin sterlin, İsviçre'de ise 80 bin ila 130 bin İsviçre frangı arasında değiştiğini bildirdi.

KANADA MAKUL MALİYETLİ: Kanada özellikle makul maliyetli devlet okulları ile orta gelir grubundaki aileler için de erişilebilir bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Fiyatlar, Kanada'da 25 bin ila 45 bin Kanada doları arasında farklılık gösteriyor. Amerika'da ise 25 bin ila 55 bin dolar arasında değişiyor.

Bu blog AA abonesidir.

15-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş