Arama sonuçları

Yurtdışında okumak isteyenler nelere dikkat etmeli?

Yurtdışında okumak isteyenler nelere dikkat etmeli?

Yurtdışında okumak doğru bir karar mı, yurtdışında okumak isteyenler nelere dikkat etmeli?  Yurtdışında üniversite eğitimi almaya karar vermeden önce hem aileler hem de öğrenciler bu soruların yanıtlarını merak eder. İşte tüm bu sorulara yanıt  yurtdışında okuyan öğrencilerden geldi. 

Eyüboğlu Koleji ve Eyüboğlu Fen Lisesi’nden  mezun olup, yurtdışında üniversite eğitimi için giden gençler ‘College Day’ etkinliğine katıldı ve deneyimlerini anlattı. “College Day”in açılışında konuşan ’97 mezunları Serdar Çelik, Eral Yılmaz, Tolga Tanrıseven,  Fırat Fidan, ’04 mezunu Doğukan Ulusoy, ’10 mezunu Öykü Altay Eyüboğlu’nda aldıkları eğitimin yurtdışı üniversite eğitimlerine büyük katkı sağladığını söyledi. 

Üniversite eğitimini Kanada’da tamamlayan Eyüboğlu ’07 mezunu Alara Öztürk ve üniversite eğitimi için Almanya’yı tercih eden ’12 mezunu Berk Gökoğlu ise etkinliğe katılamadı ancak yurt dışı eğitimine ilişkin deneyimlerini video mesajlarıyla paylaştı.  

MEZUNLAR DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA OKUYOR 

Eyüboğlu Çamlıca Kampusu’nda düzenlenen etkinliğe, üniversite eğitimlerine ABD, İngiltere, Kanada, İtalya, Hollanda, Macaristan, Estonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya ve Avustralya’da devam eden 42 Eyüboğlu mezunu katıldı.

IB DİPLOMASI ŞANSINIZ OLUR

Eyüboğlu mezunlarının yurtdışında okumak isteyen genç öğrencilere uyarı ve önerilerinde öne çıkan başlıklar ise şöyle: 

• Her ülkenin başvuru takvimi farklı.  12. sınıfa başlar başlamaz son başvuru tarihine bırakmadan başvurularınızı tamamlayın.

• Yurtdışı başvuruları açısından okul notları çok önemli. Kanada ve İngiltere için 11. ve 12. sınıf notları çok daha büyük önem taşıyor. ABD’deki üniversiteler için 9-10-11-12. sınıf notlarının hepsi önemli. 

• ABD’de bazı üniversiteler TOEFL/IELTS sınavlarının yanı sıra SAT/ACT sınavı da isteyebilir. Avrupa’daki bazı üniversiteler ise kendi giriş sınavı ile öğrenci kabul ediyor. Başarılı olmak için bu sınavlara vaktinde hazırlanmak gerekiyor.  

• Tıp, hukuk, mimarlık gibi programlar genelde sınavla öğrenci alan programlar. Çoğu mimarlık programları ise ayrıca öğrenciden “portfolyo” da istiyor. Kabul şartlarını önceden araştırarak hazırlıklarınızı buna göre tamamlayın. 

• Lisede uluslararası geçerliliği olan ve üniversite seviyesinde dersler aldığınız IB diplomasına sahipseniz şanslısınız, çünkü seçtiğiniz bölüme göre bazı derslerden muaf olacaksınız ve üniversite derslerine uyum sağlamakta sorun yaşamayacaksınız. IB diploması ile ABD veya Kanada’da üniversite eğitimini 3 yılda tamamlamak mümkün.

• Sık sık Türkiye’ye gelmek istiyorsanız kıta aşırı ülkeleri seçmeyin, tercihinizi Avrupa’dan yana kullanın.

• İngilizce dışında bir dil öğrenmek istiyorsanız ABD, Kanada, Birleşik Krallık veya Avustralya dışındaki ülkeleri  tercih edin. Her ne kadar üniversitede eğitim dili İngilizce de olsa, günlük yaşamda 2. yabancı dili geliştirmek kolay oluyor. Hollanda, İtalya, İspanya, Almanya, Japonya  gibi ülkelerde İngilizce üniversite eğitimi alırken ülkenin dilini öğrenebilir, geliştirebilirsiniz.

• Farklı ülkelerden, farklı kültürlerle bir arada yaşayarak gerçek bir dünya vatandaşı olmayı öğreniyorsunuz. İlk yıl hem çevreye hem okula daha çabuk uyum sağlamak için, ev tutmak yerine yurtta kalmayı tercih edin. Yurtta kalmak sosyalleşmeyi kolaylaştırıyor.

• Yurtdışında yaşam, yetişkin yaşama hızlı bir geçiş sağlıyor. Okul, ödev ve sınav sorumluluklarının yanı sıra, temizlik yapmak, yemek pişirmek, çamaşır yıkamak gibi günlük yaşam uğraşlarına da vakit ayırmak ve belirli bir bütçe ile yaşamayı öğrenmek zorunda kalmak insanı daha hızlı olgunlaştırıyor. 

• Üniversitelerin zorunlu stajlarını yaparak iş hayatını yakından deneyimleme ve seçtiğiniz alanın size uygunluğunu çok geç kalmadan fark etme olanağınız var. Böyle bir  durumda bölüm ya da okul değiştirmek pek çok ülkede kolaylıkla yapılabiliyor.

11-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş