Arama sonuçları

Yurtların kapasitesi 545 bin olacak

Yurtların kapasitesi 545 bin olacak

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, yurtların kapasitesinin bu yıl sonu itibarıyla 545 bin olacağını açıkladı. Yeni dönemde öğrenciler yemeklerini yemek fişiyle değil, parmak iziyle alacak. yurtlarda girişlere x-ray cihazları yerleştirilecek

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, yurt kapasitesinin yaklaşık 22 bin yataklık artışıyla yıl sonu itibarıyla 545 bine ulaşacağını belirterek, "2017 yılı sonunda 123 bin artışla 668 bin, 2018 yılı sonunda 697 bin, 2019 yılının sonunda da 755 bin civarında bir kapasiteye ulaşılacak." dedi. Kılıç, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, eylül ayı sonu itibarıyla üniversitelerin eğitim öğretim yılına başlayacağını belirterek, yaşadıkları şehrin dışındaki üniversiteleri kazananların barınma konusunda ilk başvurdukları yerin Kredi Yurtlar Kurumu söyledi.

Yurt başvurularını, 16-22 Ağustos arasında aldıklarını, bu sene ilk kez üniversite kayıtlarıyla yurt başvuru tarihlerinin aynı olduğunu bildiren Kılıç, "Geçmiş yıllarda bu böyle değildi. Üniversiteye kaydınızı yaptırıyordunuz, kayıt yaptırdığınıza dair belgenizi alıyordunuz. O belge ile beraber yurda veya ilinizdeki temsilciliğe gidiyordunuz. Orada bir başvuru daha yapıyordunuz. Bunlar hep evrak üzerinden oluyordu. Bunu sene böyle bir şey yok. Üniversite kabulünüz ve kaydınız yapıldığı andan itibaren aynı dakikada yurt başvurunuzu da yapabiliyorsunuz. Şu anda herhangi bir evrakı bir yere götürmeden e-devlet üzerinden kaydınızın referansını alıp doğrudan yurda başvuru yapabiliyorsunuz." diye konuştu.

İşte Bakan Kılıç’ın açıklamaları:

383 BİN 538 BAŞVURU YAPILDI: Bu sene Kredi ve Yurtlar Kurumuna 383 bin 538 başvuru yapıldı, disipline uymayanlar, yurttan uzaklaştırılanlar, sisteme yanlış bilgi verenlerin başvuruları elimine edildi. 364 bin başvuru geçerli sayıldı.

227 BİN ÖĞRENCİYE BARINMA İMKANI: Yurtların kapasitesi 525 bin. Başvuruları geçerli sayılanlardan 227 bini barınma imkanlarından faydalanacak. Karşılama oranı yüzde 60 civarında gerçekleşti. 199 bin 489'u kız öğrenci, 165 bin 227 erkek öğrenci olmak üzere toplam 364 bin 716 öğrencinin işlemleri yapıldı. Yurt hakkı kazanıp daha sonra bundan vazgeçen öğrenciler de var.

ÜNİVERSİTELER AÇILANA KADAR 3 KEZ YEDEK SIRA AÇIKLANACAK: İlk yerleştirme yarın gece yarısına kadar yapılacak. Bu sayı şu an itibarıyla 130 bin civarında. Yerleştirme hakkı kullanmayanlar da olacak. Üniversiteler açılıncaya kadar üç yedek sıra açıklamış olacağız. Birinci yedek 9 Eyül'de, ikinci yedek 17 Eylül'de, üçüncü yedek ise 22 Eylül'de açıklanacak. Yedekten kastımız, kayıt hakkı kazanıp kayıt yaptırmayanların yerine boş kalan kapasiteye yedek sıradan gelenlerin yerleştirilmesi olacak.

KYK'nın kapasitesi 2014 Ocak ayında 285 bin civarındaydı, bu rakam 525 bine ulaştı. Yurt kapasitesi bu yıl sonu itibarıyla 545 bin olacak, 22 bin civarında bir yatak kapasitesi artışı olacak. 2017 yılı sonunda 123 bin artışla 668 bin, 2018 yılı sonunda 697 bin, 2019 yılının sonunda da 755 bin civarında bir kapasiteye ulaşılacak.

MİMAR SİNAN YURDU HİZMETE GİRİYOR: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, yurtlarda ranzalı sistemden bazalı sisteme geçildi. Yeni açılan yurtların hepsinin bazalı. Örneğin, İstanbul'da önemli bir gündem maddesi olduğu için bunu hatırlatmak gerekir. Maltepe'de Mimar Sinan Yurdu olarak isimlendirdiğimiz yurdumuz, 4 bin 100 kapasiteye sahip. Bu yurt tamamen bazalı. Çamaşırhanesi, yemekhanesi, konferans salonu ve sosyal alanları olan bir yurdumuz. Bu 4 bin 100 kişilik yurt FETÖ terör örgütü tarafından kullanılmak üzere hazırlanıyordu. İki yıl önce buna el koyduk. Şu anda inşaatı bitti. Bu seneki eğitim öğretim yılında KYK'nın bir yurdu olarak öğrencilerimize hizmet verecek. 2014'te yüzde 30 civarında olan bazalı yatak oranının bugün yüzde 55'e yükseldiği, ranzalı yatak oranı da yüzde 46'dan yüzde 27'ye düştü.

FİŞ YERİNE PARMAK İZİ: Yemekhanelerde beslenme yardımı olarak öğrencilere günlük 9 lira olmak üzere aylık 270 liralık fiş veriliyor. Bazı yurtlarda fiş ile yapılıyordu, giriş ve çıkış parmak izi ile yapılıyordu. Herhangi bir şekilde yurda kaydı olmayan bir kişinin yurda girmemesi noktasında en önemli kullandığımız teknolojik imkanlardan birisiydi. Şimdi aynı şekilde bütün yurtlarımızda artık beslenme katkısı şeklinde verdiğimiz ücret de doğrudan parmak izi sisteminin içerisine otomatik olarak yapılacak. Fiş olduğu zaman sıra oluyordu yemekhanelerde o sıra artık olmayacak. Çok daha verimli bir şekilde takibini yapmamız söz konusu. Fiş olmayacak artık elektronik sistem olacak

YURT GİRİŞLERİNE X-RAY CİHAZI: Güvenlik önlemlerinin artırılması konusunda çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Yurdun ortak alanları bahçesi, giriş noktaları ve çevresini görülebilecek şekilde kamera sistemlerimiz mevcut. Giriş noktalarına havaalanlarında gördüğünüz x-ray cihazlarını yerleştireceğiz. Bu güvenlik önlemlerinin artırılmasında bazı arkadaşlarımız bana, 'Öğrenciler sıkılır ve şikayet ederler' demişlerdi. Ben öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Güvenlik önlemlerimizin artırılması ile birlikte aldığımız tedbirlerden sonra çok az şikayetler geldi ve bize teşekkür ettiler. Bu çalışmalarımız da devam ediyor."

KAĞIT VE MUHASEBE İŞLERİ KALKIYOR: Yurtlardaki elektronik sistemlerin devreye girmesiyle izin konuları da elektronik ortamda yapılabilecek. Kağıt ve muhasebe gibi işlemlerin hepsini aradan kaldırmış olacağız.

Kılıç 1,5 milyon öğrenciye de burs vereceklerini ifade ederek, hak sahiplerinin bu ay içinde kredilerini alacaklarını söyledi.

06-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin