Arama sonuçları

Yüz yüze eğitim: Eğer birden fazla vaka varsa ara verilir

Yüz yüze eğitim: Eğer birden fazla vaka varsa ara verilir

Yüz yüze eğitim: Eğer birden fazla vaka varsa ara verilir. Okul öncesi, ilkokul, 8, hazırlık ile 12’nci sınıflar ve köy okulları ile özel eğitime gereksinim duyan öğrenciler için yüz yüze eğitim başladı. Ancak velilerin aklındaki soru okulda koronavirüs vakası çıkarsa ne olacak?

Bu soru İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz’a yöneltildi.

YÜZ YÜZE EĞİTİM: EĞER BİRDEN FAZLA VAKA VARSA ARA VERİLİR

Yavuz, toplum bağışıklığı gibi bir durumun ise henüz söz konusu olmadığını vurguladı, asemptomatik de olsa pozitif olan her vakanın kesinlikle bulaştırma riski olduğunu ve izole edilmesi gerektiği söyledi.

Yavuz sınıfta pozitif vaka çıktığında nasıl davranılacağını şöyle yanıtladı:

"Burada temaslı risk kategorisi önem kazanıyor. Temaslı dediğimizde, örneğin sağlık çalışanlarında da, filyasyon çalışmalarında da böyle değerlendiririz; temas riski en yüksek temaslıları önce değerlendirmeye alırız. Bu da nedir? Mesela şu anda ben pozitif olsam, maske kullanarak ve mesafeli bir şekilde yine maskeli birilerinin yanında bulunmuşsam orta riskli bir temas söz konusudur. Yüksek riskli temas değildir bu. Ama ben maskesiz bir şekilde biriyle 15 dakikadan uzun süre bir arada bulunmuşsam, taşıyıcı ya da hasta çıkarsam, karşımdaki kişi açısından risk artmış oluyor. Karşımdaki kişi de maskesizse risk en yüksek seviyeye çıkmış oluyor. Bu nedenle bu temaslı riski de kategorize edilir. Yüksek risk, orta risk, düşük riskli diye. Bu, okullarda da böyledir. Yani eğer herkes maskesini uygun şekilde takmış ve mesafesi yeterliyse, sınıfta da bir vaka çıktı diyelim, orta ya da hafif riskten söz ederiz. Taramalar da ona göre yapılır. Ama sınıfta birden fazla vaka çıktıysa o zaman riskin yükselmiş olduğu anlaşılır, eğitime ara verilir ve tekrar bütün sınıf ona göre değerlendirilir.”

13-10-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş