Arama sonuçları

Yüz yüze eğitim: Okullar nasıl ve ne zaman açılmalı?

Yüz yüze eğitim: Okullar nasıl ve ne zaman açılmalı?

Yüz yüze eğitim: Okullar nasıl ve ne zaman açılmalı? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 15 Şubat’ta kademeli olarak yüz yüze eğitime geçmesinin söz konusu olabileceğini açıkladı ve okulları ilke olarak açma kararında olduklarını söyledi. Eğitim alanında çalışan sivil toplum örgütleri de öğrenme kayıplarına dikkat çekerek, yüz yüze eğitime 15 Şubat’ta kademeli olarak geçilmesi gerektiğini belirten açıklamalar yapıyor. Ama 15 Şubat tarihinin erken olduğu, açılmanın 15 Mart’ta olması gerektiğini söyleyenler de söz konusu.

OKULLAR NASIL AÇILMALI?

Peki yüz yüze eğitime ne zaman ve nasıl geçilmeli, okullar ne zaman açılmalı, okulların açılmasının koşulu nedir? Bu sorulara yanıt Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı, Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’dan geldi. Cumhuriyet’in haberine göre İlhan, şubat ayı için bir daha değerlenlendirme yapılması gerektiğini söyledi.

İlhan’ın açıklamaları şöyle:

2. DOZ AŞI YAPILDIKTAN SONRA

"Şu anki artan vakalarla beraber şubat ayı başında bir daha değerlendirmenin daha doğru olacağını kanısındayım. Şu an için okulların açılması veya diğer kısıtlamalar ile ilgili kararları değerlendirmek için biraz erken olacağı kanısındayım. Çünkü aşılama ocak ayının ortası itibariyle başladı. Daha aşının 2'nci dozunu sağlık çalışanları ya da hasta oldukları zaman en çok hayatlarını kaybeden büyüklerimiz olmadı. Bu nedenle en azından 2'nci doz aşılama yapıldıktan sonra peyderpey kısıtlamaların ve okulların açılmasını düşünmek daha doğru olacağı kanısındayım. Bir hesap yapacak olursak aşılamaya ocak ayının ortası gibi başladık. Şubat ayının ortasında 1 doz daha aşı yapılacak olursa antikorların oluşma düzeyinin en iyi 7'nci haftadan sonra olduğunu varsayarsak, mart ayının ortası gibi bazı şeyleri değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum. Bu benim kişisel görüşüm.”

MUTASYONLU VİRÜS İZLENMELİ

İlhan, koronavirüs enfeksiyonun 1 yılını doldurduğu halde hala pek çok bilinmezliğin olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Örneğin, mutasyonu 2 aydır konuşuyoruz. Bir şeye başladıktan sonra tekrar geri adım atmak çok zor oluyor. O nedenle yayılma patenine bakmak gerekiyor. 'Mutasyonlu virüs ne kadar yayılıyor', 'ne kadar çok kişiyi etkiliyor', 'ne kadar ağır hastalık yapıyor' ona göre değerlendirmek gerekiyor. Çünkü mutasyon varsa ve hızlı yayılıyorsa, pek çok alanı etkileyecektir. Şu an 7 binlere çıkan vaka sayımız var. Şu an mutasyonlu virüs olduğu için açıkçası kısıtlamaların kaldırılması ya da gevşetilmesini konuşmak için erken olduğunu düşünüyorum. Vatandaşların geldiğimiz aşamada fiziksel mesafe, maske ve hijyene daha çok dikkat etmeleri, özellikle hafta sonlarında evlerde ya da turistik mekanlarda kapalı alanlarda bir araya gelmekten kaçınmaları; bulundukları ortamı da mutlaka temiz havayla havalandırmaları en doğru yaklaşım olacaktır."

31-01-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş