Arama sonuçları

'Yüz yüze sınavlar'a itiraz var: Sağlığımız için ertelensin

'Yüz yüze sınavlar'a itiraz var: Sağlığımız için ertelensin

'Yüz yüze sınavlara' itiraz var: Sağlığımız için ertelensin. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) derslerden bir sınavın 4-22 Ocak tarihleri arasında yüz yüze yapılması kararına aileler itiraz ediyor. Vaka sayılarının yükseldiğine dikkak çeken aileler sınavların yüz yüze yapılmasının riskli olduğunu söylüyor ve sınavların iptali için imza kampanyaları da düzenleniyor.

'YÜZ YÜZE SINAVLAR'A İTİRAZ VAR: SAĞLIĞIMIZ İÇİN ERTELENSİN

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ortaokul ve liselerde bir sınavın yüz yüze yapılacağının açıklanması üzerine, pek çok imza kampanyası başlatıldı. Change.org üzerinden bir önceki gün başlatılan 'Sağlığımız için Sınavlar İptal Olsun' kampanyasını, şu ana kadar yaklaşık 200.000 kişi tarafından imzalandı.

KAMPANYALAR DÜZENLENİYOR

Kampanyanın açıklama kısmında ise, şu ifadeler yer aldı:

"Covid-19 bulaşıcılığının tavan yaptığı bu dönemde, MEB ortaokul ve lise öğrencilerine sınavların yüz yüze olacağını bildirdi.

Bu kararın öğrencilerimizi ve ailelerini riske atmakta olduğunu düşünüyoruz. Birçok ailede kronik rahatsızlık bulunmakta ve sınav ortamında bir öğrencimize bile bulaşsa bunun sebep olacağı kayıp maalesef çok olabilir. Bu sebepten ötürü sınavların yüz yüze değil internet üzerinden yapılmasını veyahut daha makul bir zamana ertelenmesini talep ediyoruz."

Bilim insanları da yüz yüze sınavların salgının seyrinde yükselmeye neden olacağını söyleyerek, ertelenmesi gerektiğini dile getiriyor.

YÜZ YÜZE SINAVLAR İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Uzaktan eğitim anaokulları hariç tüm eğitim kademelerinde 22 Ocak tarihine kadar sürecek. İkinci dönem nisan ayında yapılacak ara tatilden bir hafta alındı. Bu nedenle 2020-2021 öğretim yılının ikinci dönemi 15 Şubat’ta başlayacak.

İLKOKUL 4’LER SINAVA GİRECEK Mİ?

İlkokul ilk 3 sınıfta sınav yoktu. Bu yıl birinci dönem 4’ncü sınıflar da sınava girmeyecek. Ders etkinliklerine katılım var ve proje etkinliklerine katılım dikkate alınarak, karneleri hazırlanacak.

ORTAOKULLARDA NASIL YAPILACAK?

Ortaokul ve liselerde bir yazılı sınav olacak. Bu da yüz yüze gerçekleştirilecek. Seyreltilmiş ve hijyen kurallarına uygun olarak yapılacak. Öğrenciler günde 2 dersten sınava girebilecek.

Ortaokul ve imam hatip ortaokullarında görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ile spor, teknoloji ve tasarım, bilişim teknolojileri ve yazılım, Peygamberin hayatı, temel dini bilgiler dersi ile seçmeli derslerde sınav yapılmayacak. Bu derslerin dönem puanı ders etkinliklerine katılım puanı ve varsa proje puanları ile oluşturulacak.

Öğrencilerin yüz yüze eğitim, canlı ders ve/veya EBA TV takip ve ders etkinliklerine katılımlarına göre haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2, haftalık ders saati sayısı 2'den fazla olanlara ise 3 defa ders etkinliklerine katılım puanı verilecek.

LİSELERDE NASIL OLACAK?

Her dersten bir sınav. Yüz yüze olacak. Şu ana kadar sınav olanların notları geçerli olacak. Her bir derse ilişkin bir sınav puanı ile performans çalışmalarına ilişkin puanı olacak. Performans çalışmaları sunumu, dersin özelliğine göre yüz yüze, çevrim içi veya e-posta gibi diğer elektronik ortamlarda yapılabilecek. Günde 3 sınav yapılabilecek.

SINAVLAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Şu ana kadar olan sınavlarını tamamlayan okullar var bazı okullarda ise hiç sınav olmadı. Yapılan sınavlara rapor nedeniyle katılamayan öğrenciler var. Bu öğrenciler de telafi sınavına girecek. Tüm yüz yüze sınavlar 4-22 Ocak tarihleri arasında yapılacak. Telafi öğrencileri de bu tarihler arasında sınava girecek. Cumartesi günleri de yapılabilecek. En az bir hafta önce öğrencilere duyurulacak.

HANGİ KONULARDAN SORUMLU OLACAKLAR

Öğrenciler yüz yüze sınavlarda hangi konulardan sorumlu olacaklarını soruyor. Sınava kadar işlenen tüm konulardan sorumlusunuz. Sınavın içeriğini MEB değil, okullar kendileri belirleyecek. Okullarda yapılacak sınavlarda dersin öğretim programında yer alan ölçme ve değerlendirme esaslarına uyulacak ve sınav tarihlerine okullardaki sınıf/alan zümre başkanları kurulunca karar verilecek.

SINAV SÜRESİ NE OLACAK?

Her bir sınav için atölyelerdeki uygulama sınavları gibi zorunlu hâller dışında bir ders saati yani 40 dakika olacak.

BAŞKA ŞEHİRDE SINAVA GİRME

Bir başka karar daha var. Eğer öğrenci isterse başka şehirde sınava girebilecek. Burada kural okudukları okul türü ile aynı okul olması. Bunun için veliler 28 Aralık’a kadar dersleri belirleyip bulundukları ildeki okul müdürlüğüne başvuracak. Bir de okudukları okulların müdürlerini bilgilendirecek. Sınava girdiği okul müdürü puanları, öğrencinin kayıtlarının olduğu okula elektronik ortamda bildirecek, sınav evraklarını da ulaştıracak.

BİRİNCİ DÖNEM PUANLARI

2020-2021 eğitim ve öğretim yılı birinci dönem puanları, haftalık ders saati sayısına bakılmaksızın, öğrencilerin her dersten bir sınav puanı, bir performans çalışması ve derse hazırlık, devam, aktif katılım, örnek davranışları gibi ders içi katılımlarına ilişkin performans puanları ile belirlenecek. Yani derse katılım da performans puanı olarak işlenecek. Öğrenciin katıldığı yarışmalar konferanslar, eğitimler değerlendirilecek.

SINAVA GİRMEYENLER NE OLACAK?

Geçerli mazereti olanlar ikinci dönemin ilk iki haftası içinde yani 15 Şubat’tan sonra iki hafta içinde 15-26 Şubat tarihleri arasında sınava alınacak. Bu sınavdan sonra birinci dönem notları sisteme girecek.

PANSİYON ÖĞRENCİLERİ

Ölçme ve değerlendirme uygulamaları sürecinde yatılı bölge ortaokullarında kayıtlı olan öğrencilerin, valiliklerce gerekli tedbirler alınarak il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince yapılacak planlamalar doğrultusunda sınav tarihlerinin olduğu günlerde pansiyonda kalabilmeleri ve diğer pansiyon hizmetlerinden yararlandırılmaları sağlanacak.

Ortaöğretim kurumlarında ise pansiyonlarda barınma ihtiyacı olan öğrenciler, talep etmeleri hâlinde, durumlarına uygun paralı/parasız yatılı olarak yönetmelik hükümlerine göre okul pansiyonlarından yararlandırılacak olup sınavlar, pansiyonu bulunan okullarda pansiyonda yoğunluk oluşturmayacak şekilde planlanacak.

Ayrıca valiliklerce gerekli önlem ve tedbirler alınarak taşıma yoluyla eğitime erişim kapsamındaki öğrencilerin yapılan sınav planlamalarına göre okullara taşınmaları sağlanacak.

22-12-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş