Arama sonuçları

Yüzdelik dilim sadece ‘Proje Okullar’ için geldi

 Yüzdelik dilim sadece ‘Proje Okullar’ için geldi

Yüzdelik dilim sadece ‘Proje Okullar’ için geldi. LGS puanlarıyla tercih yapacak aileler için “yüzdelim dilim” karmaşası bitmek bilmiyor. Velilerin de rehberlik uzmanlarının da sınavla öğrenci alacak liseler için hazırlayacakları tercih listelerinde ellerinde kullanabilecekleri tek veri yüzdelik dilimler.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önce bu listeleri açıkladı, ardından geri çekti, tepkiler üzerine de sadece proje okulların yüzdelik dilimlerini verdi.

ÖNCE AÇIKLANDI, SONRA KALDIRILDI

Liseye Geçiş Sistemi kapsamında sınavla ve yerel yerleştirmeyle öğrenci alacak liseler için tercihler geçtiğimiz 2 Temmuz’da başladı. Ancak iki gün boyunca aileler tercih ekranı başında kaldı. Sistem sürekli hata verdi. Tercihleri yapmak imkansız hale geldi.

Aynı gün öğleden sonra MEB, sınavla öğrenci alacak tüm liselerin hem kontenjanlarını hem de yüzdelik dilimlerini sitesinden yayımladı. Ancak birkaç saat içinde listeler geri çekildi.

YÜZDELİK DİLİMLER SADECE PROJE OKULLAR İÇİN GELDİ

Bugün ise tekrar bakanlık sitesinden yüzdelik dilimler yayımlandı. Fakat bu kez de tüm okulların değil, sadece proje okulların yüzdelik dilimleri yer aldı. Sınavla öğrenci alacak 1373 okulun tercih yaparken kullanılacağı yüzdelik dilimleri yok.

Peki bakanlık neden tüm okulların değil de sadece proje okulların yüzdelik dilimlerini neden yayımladı?
Bu sorunun yanıtını bakın MEB nasıl açıklıyor?

YANLIŞ YORUMLARA NEDEN OLUYOR

“2 Temmuz 2018 tarihinde Tercih Ekranlarıyla beraber geçen yıl TEOG yerleştirmeleri sonucu oluşan yüzdelik dilimler de açıklanmıştı. Ancak hem yeni yerleştirme sisteminin farklılığı, hem sınav puanlamalarının oluşmasındaki farklılıklardan dolayı yayınlanan yüzdelik dilimler tercih yapacak öğrenciler arasında yanlış yorumlamalara sebep olmuştur. Bu nedenle aşağıdaki listede sadece geçen yıl proje okulu olarak öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına ilişkin yüzdelik dilimler yayımlanmıştır. Ancak bu sadece rehberlik amaçlı olup, okullara yerleşmede kesin belirleyici değildir. Bu nedenle ilgililer açısından hukuki bir hak ortaya çıkarmaz. Öğrenci ve velilerimizin bu kapsamda değerlendirme yapması daha sağlıklı olacaktır.”

 

SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN LİSELERİN LİSTESİ ALDIK

Ancak MEB, listeyi açıkladığında biz de o listeleri çekmiş ve www.pervinkaplan.com’da kullanmıştık. Aşağıdaki linkleri tıklayarak tüm Türkiye’deki Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinin listelerine ulaşabilirsiniz.

SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN ANADOLU LİSELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN FEN VE SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 

06-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş