Arama sonuçları

Ziya Selçuk 1.2 milyon veliye ‘derman’ olabilecek mi?

Ziya Selçuk 1.2 milyon veliye ‘derman’ olabilecek mi?

Ziya Selçuk 1.2 milyon veliye ‘derman’ olabilecek mi? Prof. Dr. Ziya Selçuk’un ‘bakan’ olmasının üzerinden yaklaşık 10 gün geçti. Bu süre içerisinde verdiği mesajlar ise hem öğretmenlerin hem de velilerin beklentiye girmesine neden oldu.

Bu beklenti özellikle de LGS velileri için geçerli. Çünkü onlar bu yıl çocukları açısından en zorlu süreci geçiriyorlar. Okulların açılmasına sayılı günler kala önce TEOG kaldırıldı ve aylarca yerine hangi sistemin geleceğini bilemediler.

Ardından da çocuklarının gözyaşları içinde salonları terk ettikleri bir sınavı yaşadılar. 1.2 milyon 8’inci sınıf öğrenci velisi için en zorlu süreç ise henüz bitmedi. Kayıt alanı, komşu kayıt alanı, diğer kayıt alanı çıkmazı içinde önce yerel yerleştirme tercihleri ardından da el yordamıyla LGS puanıyla öğrenci alacak liseler için tercihlerini yaptılar.

ZİYA SELÇUK 1.2 MİLYON VELİYE ‘DERMAN’ OLABİLECEK Mİ?

Tercihler bitti ama sonuçlar 30 Temmuz’da açıklandıktan sonra asıl ne olacağı endişesi yaşanıyor. Şimdiden çocukları açıkta kalırsa ne yapacaklarına ilişkin alternatif üretme peşinde. Çünkü herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrencileri bu sistemde açık lise bekliyor.

Selçuk’un LGS ile ilgili “Böyle sistem olmaz” diyerek, yerleştirmelerde yaşanabilecek sorunlara ilişkin komisyon oluşturması bir yandan LGS velilerine rahatlattı. Ancak sistemin değişeceğine ilişkin haberler ise  “Bizim çocukların ne günahı vardı? Bu yılı hepimiz acı içinde geçerdik. 2004 doğumlu çocuklar bunları yaşamak zorunda kaldı” yorumlarına neden oldu.

İşte LGS velilerinin kaygı düzeyleri de eleştirileri de böyle. Bakalım, Selçuk onların derdine derman olabilecek çözümler üretebilecek mi? Bunu da hep birlikte göreceğiz.

 

 

 

19-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş