Arama sonuçları

Zorunlu okula başlama yaşı kaç olacak?

Zorunlu okula başlama yaşı kaç olacak?

Zorunlu okula başlama yaşı kaç olacak. 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren eğitim yaşamını belirleyen 4+4+4 olarak nitelendirilen yasaya göre çocuklar önce zorunlu olarak 66 ayında birinci sınıfa başlatıldı.

Çocuklarını okul olgunluğa erişmediği için 1’e başlatmak istemeyen aileler “yetersiz” raporu getirmeye zorlandı. Bir yıl sonra ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 66 aylık çocukların okula başlatılmasının hata olduğunu “yaşayarak” gördü ve dilekçe ile 1’e başlamanın ertelenmesi kararını verdi.

ZORUNLU OKULA BAŞLAMA YAŞI KAÇ OLACAK?

Şu anda geçerli olan uygulama ise okulların açıldığı eylül sonu itibarıyla 66, 67 ya da 68 aylık çocukların 1’e başlaması okul idaresine dilekçe vererek, ertelenebiliyor.  Eylül 2018 sonunda 69, 70 ve 71 aylık çocuklar için ise okula başlamaya hazır olmadığına ilişkin rapor alınıyor. Eylül ayı sonunda 72 aylık ve daha üzerindeki çocuklar ise zorunlu 1’e başlıyor.

1’E KAÇ AYLIK ÇOCUKLAR BAŞLAYACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ise okula başlama yaşında yeni bir değişiklik olacağını gösteriyor. Çünkü Selçuk’un 2023 Eğitim Vizyonu değerlendirmesinde konu okula başlama yaşına da geldi.

Bakan Selçuk, vizyon kapsamında anaokulu eğitiminin ne zaman zorunlu eğitim kapsamına alınacağına ilişkin soruya da yanıt verdi. Selçuk, dokümandaki takvime göre zorunlu anaokulu eğitiminin 3. yılda başlayacağını belirterek, "Bunun yapılabilmesi için bir altyapı, hazırlık dönemi gerekiyor" dedi.  

ZORUNLU İLKOKULA BAŞLAMA YAŞI NEDİR?

Selçuk, ilkokula başlama yaşına ilişkin soru üzerine, şöyle dedi: "Bu yönetmelikle düzenlenebilecek bir şey. Burada yapmak istediğimiz veliyi 5 ya da 6 yaş aralığında kalan çocukları için 'Acaba ana sınıfına mı, ilkokul 1'e mi devam etse' çelişkisinden kurtarmak."

İlkokula başlama yaşını, "69 ay taban olmak üzere 72 aya kadar varan bir süreç" olarak ifade eden Selçuk, 60-69 ay arasının da zorunlu ana sınıfı kapsamında olduğunu bildirdi.

Bu açıklamadan sonra yapılacak okula başlama yaşı ile ilgili yönetmelik değişikliği yapmak olacak. 

27-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş