Arama sonuçları

MEF Üniversitesi: Yatay geçiş başvuruları başladı

MEF Üniversitesi: Yatay geçiş başvuruları başladı

MEF Üniversitesi: Yatay geçiş başvuruları başladı. Bölümünü ya da üniversitesini değiştirmek isteyen öğrenciler için yatay geçiş başvuruları başladı. Öğrenciler kurum içi yatay geçiş yapabilecekleri gibi, farklı üniversitelerden de başvuru yapabilir. Başvurular 1-15 Ağustos tarihleri arasında alınıyor. Öğrenciler merkezi yerleştirme puanı ve not ortalamasına göre başvuru yapabilecek.

BAŞVURU İÇİN ARANAN KOŞULLAR NEDİR?

Merkezi yerleştirme puanı ile başvurular. Merkezi Yerleştirme Puanı ile yalnızca bir defa yatay geçiş yapılabilir. Öğrenci dilerse bir sonraki yatay geçiş döneminde eski programına dönmek için başvurabilir.  Başvuran öğrencinin mevcut programına kayıt yaptırdığı yıl aldığı yerleştirme puanının, yatay geçiş yapmak istediği bölümün o yılki taban puanına eşit veya ondan yüksek olması gerekir. Bu karşılaştırma yapılırken programın söz konusu senedeki puan türü dikkate alınır. Bu şartı sağlamayan öğrencilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaz.

Kurum içi başvurularda yabancı dil hazırlık sınıfı hariç en az iki yarıyıl öğrenim görmek gerek. Öğrencinin yatay geçiş yapmak istediği diploma programına kabulde geçerli olan puan türünde aldığı merkezi yerleştirme puanının, yurt içindeki diğer üniversitelerin en düşük taban puanından az olmaması gerek. Ayrıca başarı barajı olan bölümlerde bu barajı sağlaması gerek.

KURUMLAR ARASI GEÇİŞ NASIL YAPILACAK?

Kurumlar arası geçişlere ise 1. veya 2. sınıfı tamamlayan öğrenciler başvurabilir.   100 üzerinden en az 60, 4 üzerinden en az 2,30 ağırlıklı genel not ortalaması olması gerek. Öğrencinin kayıtlı olduğu programın yatay geçiş için başvurduğu programla eşdeğer olması (eşdeğer program: isimleri aynı olan veya ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az %80’i aynı olduğu tespit edilen diploma programları) başarı sırası barajı koşulunu sağlamalı.

Genel not ortalaması şartını sağlayamayan ancak yerleştirme puanı geçmek istediği bölümün ilgili yıldaki taban puanından yüksek olan öğrenciler de başvurabilir. Şartlardan biri de öğrencinin uyarı ve kınama cezaları haricinde herhangi bir disiplin cezası almamış olması.

 

 

08-08-2019

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin