Arama sonuçları

BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ | Bölüm Öğrencisi Anlatıyor

SELİN BOZKURTLAR

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü öğrencisi

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünü nasıl seçtiniz?
Bu bölümü seçmemdeki en büyük etkenlerden biri Anadolu Meslek Lisesi’nin Bilişim Teknolojileri bölümünden mezun olmamdı. Diğer bir etken ise üniversiteye yerleşirken kendi alanımda bir bölüm seçtiğimde eklenen ek puandı. Bu etkenlerin yanında lisede gördüğüm dersler sayesinde bilgisayar branşını sevdiğimi ve bu bölümü okuyabileceğimi düşündüm.

Bölümün avantaj ve dezavantajlarını nasıl sıralayabilirsiniz?
Bölümün avantajlarından biri bilgisayar sektörünün her zaman var olacağını düşünüyorum. Geçmişten günümüze bakıldığında eğitim, teknoloji alanları sürekli gelişim göstermektedir. Ayrıca BÖTE bölümü mezunları sadece öğretmenlik yapmak zorunda değiller, bunun dışında yazılım, tasarım, e-öğrenme sektörlerinde de çalışabilirler. Üniversitemdeki öğretmenlerimin alanlarında başarılı olduklarını ve bize iyi bir şekilde eğitim verdiklerini düşünüyorum.
Bölümün dezavantajlarından biri ise KPSS ile bölümümüze kontenjanın yeteri kadar açılmamasıdır, açılan kontenjanlara da bizim ile beraber mühendislik ve fen fakültesi öğrencilerinden de alım yapılmasıdır. Ayrıca BÖTE bölümü mezunlarının sadece ilkokullara atanması da dezavantajlarından biridir.

HATİCE YEŞİM ÖZEN
Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ)
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi öğrencisi


Bölümü nasıl seçtiniz?
Bir meslek lisesinden mezun olmuştum ve alanım bilişim teknolojileriydi. Türkiye'de bir meslek lisesinden mezun olduğunuz zaman size kendi alanınızı seçmekten başka bir şans tanımıyorlar. Aslında en başta hiç istemeyerek, sadece zorunda olduğum için bu bölümü tercih ettim. Çünkü lisans mezunu olmak istiyordum. Ancak şu anda seçimimiden dolayı kendimi çok mutlu hissediyorum. İstemeden de olsa çok iyi bir bölüm tercih ettiğimi ve çok şanslı olduğumu düşünüyorum.

Bölümün avantajları dezavantajları nelerdir?
Bölümümüzün çalışma alanının çok geniş olduğunu düşünüyorum. Bence bu çok büyük bir avantaj. Teknoloji durmadan ilerliyor ve ilerleyen bu teknolojiye bütün sektörler ayak uyduruyor. Dolayısıyla bilişim alanı için her sektörde iş kapısı açılıyor. Üstelik bölümümüz bizi bir alana da yönlendirmiyor. Mezunlarımız öğretmen, programcı, e-learning uzmanı, web tasarımcısı, eğitim teknoloğu, öğretim tasarımcısı, test uzmanı, eğitim yazılımı geliştirme uzmanı, bilgisayar destekli öğretim uzmanı ve uzaktan eğitim uzmanı gibi bir çok pozisyonda çalışabiliyorlar. Yani bölümümüz bize, mutlu olacağımız işi yapmak için bir çok yol gösteriyor. İstersek devlet memuru olabiliriz, istersekte özel sektörde kariyer basamaklarını tırmanabiliriz. Günümüz dünyasında bunu çok az bölüm sunmakta. Bölümümüzün tek dezavantajı erasmusta çok az ülkeyle anlaşmasının olması ama koordinatörlerimiz durmadan yurt dışındaki üniversiteler ile anlaşma yapmak için uğraşıyorlar.