Arama sonuçları

HEMŞİRELİK (FAKÜLTE) | Bölüm Öğrencisi Anlatıyor

GÖKÇE ARSLAN

Acıbadem Üniversitesi
Hemşirelik bölümü öğrencisi

Hemşirelik bölümünü neden tercih ettiniz?

Üniversite tercihi aslında bir dönüm noktasıdır. İsteklerimi, ideallerimi ve nasıl bir meslek tercih edersem mutlu olabileceğimi sorguladım. Sağlık sektöründe olmayı en başından beri istiyordum. Ama sağlığın hangi alanında halkanın hangi zincirinde olacağıma karar vermem gerekiyordu. İnsan hayatına dokunabilmek; sağlıklarında bu durumu koruyabilmelerini, hastalığında ise onların bakımına katkı sağlayarak esenliğini görmenin beni mutlu edeceğine karar vermiştim. Bir meslek sadece para kazanma duygusuyla yapılmamalıdır. Yeni doğan bir bebeğe, sağlıklı veya hasta bir çocuğa, yaşlıya, bir kanser hastasına, bir yoğun bakım hastasına, felçli bir bireyin bakımına katkı sağlayacağını, insan hayatının her döneminde olacağımızı ve hizmet vereceğimizi bilerek bu mesleği tercih ettim. Başarının böyle düşünülerek yakalanacağını düşünüyorum. Hemşirelik mesleği toplumu temel alır ve bir hemşirenin topluma karşı sorumlulukları bu mesleğin yüceliğini gösterir. Hemşire; bireyi kavrar, çözümler, ihtiyaçlarını belirleyip, planlar ve planlar dâhilinde son literatüre uygun olarak bilimi ve teknolojiyi bireyin bütünlüğüne, mahremiyetine özen göstererek kanıta dayalı uygulamalar doğrultusunda bireyin esenliğini sağlar.

Bu mesleği seçmemin nedeni; hayatlarının her döneminde hastalıkta ya da sağlıkta, insanların ihtiyaçları olduğu her anda kaliteli ve kapsamlı bir bakım verebilmek, eğitici ve savunucu rollerimiz gereği yanlarında olabilmek, memnuniyetlerini hissedip yüzlerindeki tebessümü gördükten sonra iç huzura kavuşabileceğimi düşünmemdi. Bir üniversitenin akademik kadrosu kaliteli eğitim alabilmek adına çok önemlidir.

Alanında uzman kişiler tarafından eğitim alıyor olmak güven verici. Hemşirelik mesleği teorik bilginin yanında pratik bilgiyi de beraberinde gerektiriyor. Bu yüzden staj önemli. Son yıllarda ülke gereksinimleri doğrultusunda daha çok tercih edilen bir meslek. İnsan hayatına dokunan yüce bir mesleğin mensubu olmaktan gurur duyuyorum.