Arama sonuçları

İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI | Bölüm Öğrencisi Anlatıyor

AHMET ÖZIŞIK

Bilkent Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü tercih etmeyi düşünen adaylara önerileriniz nedir?

İngiliz Dili ve Edebiyatı, zengin eğitim programı ve değerli öğretim üyeleriyle, insanlığın edebiyat ve düşünce mirasına, eleştirel düşünme ve yaratıcılığın odak noktasından bakma yetisi kazandırıyor. Bunun sonucu olarak da evrensel bir dil haline gelen İngilizceye son derece hâkim, dünyaya duyarlı, okuduklarını pek çok farklı süzgeçten geçirebilen bireyler yetiştiriyor.

HASAN ÖZGÜR

Yaşar Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü nasıl tercih ettiniz ve adaylara önerileriniz nedir?

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü seçmemin en büyük nedenlerinden biri İngilizce'ye olan büyük tutkum. Bu dili kullanarak kendimi ifade etmeyi seviyorum. Bana göre edebiyat okumak farklı dünyaları keşfetmek gibidir. Sizi aydınlatır. Size farklı kültürlerden yaşamlar sunarak her seferinde iletişimin gerçekten de insan yaşamında ki önemini vurgular. Edebiyat, sosyolojik ve kültürelolayları ele alarak toplumları inceler, bu yüzden çoğu zaman ayna görevindedir; insanı ve yaşananları kelimeler yoluyla yansıtır. En önemlisi ise; karşınıza çıkan veya yaşadığınız olayları farklı bakış açılarından değerlendirme yeteneği kazandırır.

Bu bölümün avantaj ve dezavantajları olarak neleri sayabilirsiniz?

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü dili detaylı inceler ve bu yüzden özverili bir çalışma gerektirir. Bu bölümü tercih edecek adayların en başta iyi bir İngilizce seviyelerinin olması gerekir. Okumayı seviyor olmak ve en önemlisi açık görüşlü olmak bölüm için oldukça önemli faktörlerdir. Bölümümün en büyük avantajı, dil yeteneğinizi her şekilde geliştirmesidir. Kendinizi daha iyi ifade etmeniz için size farklı yollar öğretir. Bir şeyi farklı bakış açılarından görme, analiz etme ve kritik yapma becerisi kazandırır. Farklı toplumları ve kültürleri tanımanıza yardımcı olur. Sadece edebiyat alanında değil, tarih ve psikoloji alanlarında da size bilgiler verir. Kısacası, edebiyat okumak size geçmişten günümüze yaşamın kendisini resmeder. Dezavantajı ise maalesef toplumda bölüme karşı olan ön yargılar.