Arama sonuçları

PSİKOLOJİ | Bölüm Öğrencisi Anlatıyor

Ayşe Nur Genç
Bilkent Üniversitesi İşletme bölümü öğrencisi Psikoloji bölümünde yandal yapıyor. 

Yandal yapmanın zorlukları nedir? Herkes yapabilir mi?
Eğer yandal yaptığınız bölüm benim gibi çok ama çok sevdiğiniz bir alan ise yandal yapmak çok büyük bir problem değil. Hatta büyük bir motivasyon kaynağı. Hayatınızı ilerde yandal yaptığınız alanda yönlendirebilirsiniz ve aynı zamanda sevdiğiniz şeyi yapmanın verdiği mutluluğu da yaşamış olursunuz.

Yandala kabul için neler yapmak, nasıl hazırlanmak gerekiyor?
Yandala hazılık olarak en önemlisi yandal son başvuru tarihi kaçırılmamalı. Bilkentte yandal kabulü alabilmek için öğrencilerin bölümde en fazla 5. döneminde olmaları gerekiyor. Zira 5. dönemden sonra yapılan başvurular kabul almayacaktır. En önemli koşul ise bütün derslerin önkoşulu olan temel dersler önceden bilinip alınmalı, zira bu yandalın almanızdaki koşullardan biri. Örneğin psikoloji bölümünde yandal yapacaksanız yandala kabul almadan önce Psikolojiye Giriş dersini almış olmanız gerekiyor. Bir işletme öğrencisi olarak Psıkolojiye Giriş dersi bizim almamız gereken zorunlu derslerdendi. Dolayısıyla psikoloji yandal kabulü almak için gerekli koşullardan birini yerine getirmiş oldum. Ayrıca hazırlık olarak okulumuz öğrenci işleriyle sürekli iletişimde bulunulmalı ve bu merkezden bir danışma merkezi gibi yararlanılmalı.

İki bölümde birden okumak zor mu? 
Elbette fedakarlık gerekli. Çünkü herkes sadece kendi bölüm derslerini alırken siz bir de bunlara ek olarak (bizim okulumuzda) 6 ders daha fazla alıyorsunuz. Eğer yandalınızı sevmiyorsanız bu iş sizin için bir kabusa dönüşebilir.